Erdoğan'ın 'benzediği' padişahlar...

Erdoğan'ın 'benzediği' padişahlar...
Erdoğan'ın 'benzediği' padişahlar...
Cumhuriyetçilere yakınlığıyla bilinen Washington Times gazetesi Başbakan Erdoğan'ı dört padişaha benzeterek, "Batı Ankara'da yeni bir sultan istemiyor" dedi.

Radikal.com.tr - Washington Times gazetesi, Başbakan Tayyip Erdoğan ’ı 4 Osmanlı padişahına benzeten bir haber - yorum yayınladı. ABD’de muhalif Cumhuriyetçi Parti’ye yakınlığıyla bilinen gazete, Washington yönetiminin Erdoğan’a verdiği desteğin ‘yersiz’ olduğunu savunarak, “Batı’nın en son istediği şey Ankara ’da yeni bir sultan” yorumunu yaptı.
Gazetenin Erdoğan’ı benzettiği padişahlar ve gerekçeleri şöyle: 
* Sultan Bayezid: 1485’te Bayezid, matbaayı yasaklamıştı, Erdoğan’ın Türkiyesi de dünyada en çok gazetecinin hapis yattığı ülke. 
* Sultan Abdulhamid: 1880’de Adbulhamid, Şeyh Ubydullah’ın tavsiyesini dinleyerek Kürtler’e kısmı otonomi vermiş ancak daha sonra bunu geri almıştı. Erdoğan da Kürt açılımının ardından Abdulhamid gibi davrandı. 
* Sultan Mahmud: Kendi istediklerini yapmayan padişahlara karşı ayaklanan Yeniçeriler’e karşı Sultan Mahmud Yeniçeri Ocağı’nı kapatmıştı. Erdoğan da Ergenekon davasıyla partisine muhalefet eden yüzlerce general ve üst düzey subayı etkisiz hale getirdi. 
* Sultan Selim: Üçüncü selim, reform yanlısı iyi eğitimli bir padişahtı ancak orduyu reforme etme girişimi başarısız oldu ve suikast sonucu hayatını kaybetti. Başbakan Erdoğan da kendini tehdit altında hissetmiş olacak ki muhalif kimliğiyle tanınan ODTÜ’ye 2500 polis, 20 zırhlı ve 105 koruma aracıyla gitti.


  http://www.radikal.com.tr/1113814111381413

  YORUMLAR
  (13 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sultan Selim'in suikastı - abrapan

  Burada bariz bir psikolojik harekat var, hedefi de Erdoğan. Bakmayın AKP'liler siyaset pazarındaki değerlerini Amerikan gazetelerinden yakından takip ederler. Bu haberdeki Sultan Selim suikastı bahsiyle kaygıları ve korkuları çok iyi analiz edilmiş olan Erdoğan'a gözdağı veriliyor. Onun korkuları azdırılıyor. Erdoğan'ın heryere polis ve koruma ordusuyla gitmesi de bunu destekliyor. Burada Fethullahçı polisin de desteğiyle amaçlanan ODTÜ'de olduğu gibi abartılı şiddet uygulanması ve toplumu zaten ikiye bölmüş olan AKP'nin bugüne kadar hiç bir iktidara hayrı olmamış şiddet sarmalına iyice kapılması. Yoksa aklı başında hiç bir siyasetçi böyle gözü dönmüş bir polis şiddetini desteklemez. Anlaşılıyor ki Suriye Erdoğan'ın son görevi olacak, o işi karşılığında talep ettikleri ödenmeden gidecek gibi görünüyor. Erdoğan biraz akıllıysa ODTÜ'lü bakanlarından biri yoluyla biran önce ODTÜ'lü öğrencilerden özür diler.

  PADIŞAHIM COK YAŞA - Nasip

  ODTÜ ye giden basbakan in böyle bir beklentisi vardi herhalde. Herkes padisahim cok yasa gibi yalakalik yapmaliydi. Sn basbakanin muhaliflere hic tahammülü yok. Basbakan bu ülkede acaba kimlerle barisik merak ediyorum. % 50 nin verdigi rehavet bitmis degil. Hala onun pesine takilmis bizim Basbakan.

  Luke Montgomery'yi - Vaassen

  Luke Montgomery'yi tanıyanlar bilir. Makalesi zaten Obama administration'a yönelik. Obama'nın Türkiye'yi desteklemesini pek beğenmemiş (Obama ve demokrat parti ağzıyla kuş tutsa beğenmez zaten)ve nedenlerini siyasal fikriyatının elverdiği kadar anlatmaya çalışmış. Obama'ya hatasını anlatmaya çalışırken, yaşla kuruyu bir arada yakmış ve ortaya bizim ulusalcıların kalbine su serpen birşeyler çıkarmış. Silivri önlerindeki solcularımız ABD'nin bu sicilli sağcısını kahrolsun ABD emperyalizmi sloganları eşliğinde alkışlarlar mı? Alkışlarlar herhalde. Kürtlerle ilgili bölüm hariç tabii..

  ELEŞTİRİLER DOĞRU DA... - Sedat Gürsel

  Bunlar doğru eleştiriler olmakla birlikte Türkiye'den benzer eleştiriler yapıldığında, bunların medyada dile getirilmeyip ABD'den yapıldığında medyada yer bulması şık olmuyor. Türkiye'deki anti-Amerikancı insanları AKP Hükümetini desteklemeye sevkediyor.

  ISTE GAZETECiLiK BÖYLE OLUR. SÜPER BiR KARSILASTIRMA. - ahmet-yilmaz

  Washington Times gazetesinin, Başbakan Erdoğanı 4 Osmanlı padişahına benzeten haber-yorumu çok mu çok realist. Işte dürüst, akıllı ve objektif Gazetecilik böyle olur. Türkiye?de kaç Gazetede fikrinizi acık acık yazabiliyorsunuz? Radikal gibi kaç tane cesur Gazete var, Hükümete ve Köktendinciliğe karşı fikirlerini söyliyebildiğiniz ? Teşekkürler RADiKAL. Radikal Çalışanlarına başarılı sağlıklı ve barış dolu iyi bir YENi YIL 2013 dilerim, şimdiden.

  haşmetlü - grgry

  bir de 4. murat'ı eklemek lazım. sıgara ve içkiyi yasaklamıştı.tayyip erdoğanında bu niyeti var bazı yerlerde de uygulanıyor.mesela afon..

  iktidar - zooey

  İktidar hastalık gibidir. Ne kadar çok maruz kalırsan o kadar çok çürütür bünyeyi. Mazlumu gün gelir despot yapar. En ermişimiz, bilgemiz bile bir süre sonra iktidar anadan doğma hakkımızmış gibi hisseder ve davranırız. Uzun süre iktidarda kalan hiçbir kimse kurtulamaz bu sondan. Gelişmiş demokrasilerde bunun farkına varmış ve önlemini almış demokrasilerdir. RTE de şimdi son dönemi olduğunu bırakacağını falan söylüyor. Ama çok büyük ihtimalle kendine kolay yöneteceği bir kukla bulmadan bırakıp gitmeyecek.