Erdoğan'ın hedefi YÖK'tü

Başbakan Erdoğan seçim gezisinin Van durağındaydı: "Üniversiteye girişte meslek liselerinin önünü açacağız. AB'ye uyum bitti, sıra uygulamada. Anadilde yayının takipçisiyiz."
Haber: FATMA SİBEL YÜKSEK / Arşivi

VAN - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan seçim gezilerinin 24. durağı Van'da yükseköğretim sistemini eleştirdi "Yeni YÖK Kanunu ile üniversitelerin önünü açacağız" dedi. İşkenceye hiçbir koşulda hoşgörü göstermeyeceklerini belirten Erdoğan, anadilde eğitim uygulamalarının da sıkı takipçisi olacaklarını ifade etti. Erdoğan Van'da anadilde öğrenim uygulamasının güvencesini verdi.
'Namuslu Başbakan', 'Uğurlu Başbakan' sloganları atılırken, "Daha çok yapacaklarımız var.
Emanet yerini buldu, hortumcuya gitmedi, halka gitti. İşte cumhur burada, Cumhuriyet'e sahip çıkanlar, kadını erkeği ile burada" diyen Erdoğan, şu konulara değindi:
Yetki gençlere kalsın: Eğitim sistemi, geleceğini arayan gençlerin önünü tıkadı. Şimdi yeni bir adım atıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK'ün komisyonları çalışmalarını tamamlar tamamlamaz, inanıyoruz ki daha adil bir YÖK Yasası ile üniversitelerimizin önü açılacak. Meslek liselerine
uygulanan katsayıyı kaldırarak adaletsizliği gidereceğiz. Gençlerin geleceğini tayin yetkisi ne bize ne YÖK'e kalsın, kendilerine kalsın. Kazanıyorsa önünü kapama, gidebileceği yere kadar gitsin.
Anadile takip: Anadilde eğitimin takipçisiyiz. Düşünce özgürlüğünü daha da zenginleştirici önlemler almaya devam edeceğiz.
İnancına güvenen inanç, hürriyetinden korkmaz. Bölgede köye dönüşler de başladı. Yaklaşık 10 bin aile köylerine döndü ve kendilerine şimdiye kadar 2 trilyon lira ödeme yapıldı. Köye dönüşleri bundan sonra da teşvik edeceğiz.
Bakanlar Kurulu bensiz de toplanır: Önceki hükümette Başbakan rahatsız olduğu için Bakanlar Kurulu aylarca toplanamadı. Ben böyle bir anlayışı kesinlikle kabul edemem. Ben olmazsam, başbakan yardımcım toplar.
Turizme destek: Van'da turizmin gelişmesi için gerekli önlemler alınacak. Turizm gereklidir. Bazı söylentilere inanmayın. Şu gelmiş bu gitmiş önemli değil. Eşeğini sağlam kazığa bağla, sonra Allaha emanet et. Bu topraklarda ne varsa halka faydalı hale gelecek.
Miting sırasında Van'da yoğun güvenlik önlemi alınırken, Erdoğan kürsüye çıkmadan önce meydandaki 'İş istiyoruz', 'Sizinle görüşmek istiyoruz',
'Kamu mallarını yasaklayan yasayı değiştirecek misiniz' pankartları polis tarafından toplandı, pankartları taşıyanlardan bazıları tartaklandı.
Konvoyun önünde kaza
Bu arada Erdoğan, Ankara dönüşünde trafik kazasına rastladı. Esenboğa Havalimanı'ndan Ankara'ya hareket eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a eşlik eden konvoyun önünde seyreden bir otomobile Saray mevkiinde karşı yönden gelen kamyon çarptı. Bir kişinin öldüğü kazadan sonra Başbakan makam aracından inerek yaralılarla ilgilendi.