Erdoğan'ın makam odalarında da 'böcek' bulundu

Erdoğan'ın makam odalarında da 'böcek' bulundu
Erdoğan'ın makam odalarında da 'böcek' bulundu
Başbakan Erdoğan'ın Ankara'daki evinde dinleme cihazı bulunduğunu açıklamasının ardından, Meclis ve AK Parti Genel Merkezi'ndeki makam odalarında benzer cihazlardan bulunduğu öne sürüldü.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın önceki gün canlı yayında açıkladığı, evinin altındaki ofisinde bulunan dinleme cihazı “böcek”lerle ilgili, gizli bir soruşturma yürüttüğü ortaya çıktı.

Başbakan Erdoğan , önceki gün canlı yayında kendisinin de dinlendiğini açıklayarak “Makama böcek koydular, koymadılar. Bunu bilemezsiniz ki. Bunu yapanlar en yakınıza yapıyorlar. Arama taramada ilgili birimler buldu, çıkardı. Kim koydu? Evimin altındaki ofisimde” dedi. Geçen ekim ayında Erdoğan’ın Meclis’teki makam odasında iki dinleme cihazı bulunduğunun iddia edilmiş, Başbakanlık Koruma Daire Başkanı Mehmet Yüksel ile Koruma Müdürü Zeki Bulut görevlerini bırakmıştı. Bunun ardından Erdoğan’ın otomobilinde ve yakın korumasında “böcek” bulunduğu iddiaları basına yansımıştı.

Başsavcılık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Başbakan’ın dinlendiği iddiaları basına yansıyınca savcılık re’sen soruşturma başlattı. Soruşturmanın Memur Suçlarına Bakmakla Görevli Büro tarafından gizli yürütüldüğü belirtildi. Başbakan’ın makam odasında, otomobilinde, korumasında ve en son evinin altındaki ofisinden çıkan dinleme cihazlarının Ankara Emniyet Müdürlüğü Bilişim Şubesi’nce incelendiği ve bu incelemeye ilişkin kapsamlı bir rapor hazırlanacağı öğrenildi.

Erdoğan, uzun süredir basının gündeminde olan dinleme iddialarını ilk kez, önceki gün katıldığı NTV-Star ortak yayınında doğruladı. Erdoğan, “Derin devlet meselesi dedik ya. Tamamen bunu atamıyorsunuz. Dinleme de buna dahil. Tamamen kazınmış değil. Ben de dahil bu dinleme bitmemiştir” ve “Makama böcek koydular, koymadılar. Bunu bilemezsiniz ki. Bunu yapanlar en yakınıza yapıyorlar. Arama taramada ilgili birimler buldu, çıkardı. Kim koydu? Evimin altındaki ofisimde” dedi. (Milliyet)