Erdoğan'ın önerisi: İmam-hatip ilahiyat olsun

İmam-hatip liselerinin ilahiyat liselerine dönüştürülmesini öneren Başbakan Erdoğan, "Bu liseler sadece ilahiyat fakültelerine öğrenci yetiştirmez. Çocuk okulu bitirince istediği tercihi yapar" dedi.
Haber: ERGUN AKSOY / Arşivi

ANKARA - Seçim meydanlarında imam-hatip liselilerin üniversite seçme sınavındaki katsayı uygulamasından kaynaklanan sorunlarını gündeme getiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bu liselerin ilahiyat liselerine dönüştürülmesi gerektiğini söyledi.
Karadeniz'deki seçim turu sırasında Radikal'in sorularını yanıtlayan Erdoğan, ilahiyat liselerinin dinin daha geniş anlamda öğrenilmesini getireceğini savundu, "Dini isteyen öğrenir, istemeyen gider" dedi. Kolejlerde altı saate yakın yabancı dil okutulduğuna dikkat çeken Erdoğan, "Bundan kimse rahatsız olmuyor. Üniversiteye başarılı olanlar giriyor. 12 yaşındaki çocuk kendi geleceğini tayin edemez. Çocuk liseyi bitirince, kendi tercihini yapar" dedi. Meslek liselerine uygulanan katsayıda haksızlık olduğunu savunan Erdoğan şöyle devam etti:
"Bu okulda okuyanların ne kadar fen dersi aldığı belli. İlahiyat lisesi sadece ilahiyat fakültesine öğrenci yetiştiremez. Benim oğlum ve kızım Boğaziçi Üniversitesi'ni kazanmayı hak etmişti, ancak katsayıdan dolayı puanlar düştü ve kazanamadılar. İmam-hatip okullarının meslek liseleri içinde oranı yüzde 5'tir. Oysa ülkenin ara elemana ihtiyacı var. Meslek liselerini artırmak gerek, bunun çalışması içindeyiz. İşadamı yetişmiş eleman bulamıyor. Kafkas Üniversitesi'nde lise öğretmeni ders veriyor. Eğitimde bu aksaklıkları düzeltmek gerekir." Erdoğan'ın diğer mesajları şöyle:
Oyunu düşüren gitsin: Oyunu düşüren lider gitmeli. Bunlarınki düşmek değil, dibe vurmak. 3 Kasım akşamı 'Bıraktım' deyip hâlâ bırakmayanlar var.
Hırçınlığa izin vermem: 28 Mart akşamı, 3 Kasım akşamı verdiğim mesajın benzerini vereceğim. Oylar bizi şımartmayacak. Hırçın bir coşku, karşı tarafı rahatsız eder. Siz eğlenirken, karşı tarafa zulüm yapmış olursunuz.
Tek parti endişeleri: Şimdi de yüzde 50'nin üzerinde oy çıkarsa bu iyi olmaz deniliyor. Halkın teveccühüne kimse 'hayır' diyemez. Bunlar çelişkilerle dolu yaklaşımlar. Sayısal üstünlüğümüz var diye azınlığı ezmeyiz.
Kriz spekülasyonu: Ekonomide kriz söylentileri tamamen spekülatif. Mali disiplinden en ufak taviz vermeyiz, vermiyoruz da.
İstanbul kolay: Türkiye'yi yönetmek zor, İstanbul'u yönetmek kolay. Belediye başkanlığımda birinci ve ikinci yıldan sonra çelik-çomak oynar hale geldik.
Sporu özlüyorum: Sporu özledim. Rumenlerden ve Bulgarlardan maç teklifi geldi ama, onların da işleri yoğun bizlerin de.
Erdoğan reklamlarda kadın bedeninin kullanımını bir örnekle teşhir edip eleştiren Sanayi Bakanı Ali Coşkun'a ilişkin olarak ise "Ali beyin hareketi hata mı değil mi, tartışılır. Tüketici hukuku, toplumun ahlak değerleri var. Ancak Ali beyin o resmi oraya çıkarmasını yanlış buluyorum. Hiç gerek yoktu" dedi.
Erdoğan, TSK'yı göreve çağıran eski genel başkanı Necmettin Erbakan'ın sözlerini, "Dünya dönüyor. Geçmişiyle, bugünüyle çelişkiler içinde olunduğunun çok ciddi ifadesi" diye eleştirdi.
'Bedelli' rahatlatabilir
Erdoğan önceki gün konuk olduğu Show TV'de de bedelli askerliğe değinirken
"Bedelli askerlik, göreve geldiğimizden bu yana bir talep. Asıl değerlendirmeyi yapacağımız mercii Genelkurmay'dır. Yurtdışında bunun beklentisi içinde vatandaşlarımız var. Böyle bir yığılmayı ortadan kaldırır diye düşünüyorum" dedi.