Erdoğan'la Kılıçdaroğlu'nun arasına 'süt' girdi

Erdoğan'la Kılıçdaroğlu'nun arasına 'süt' girdi
Erdoğan'la Kılıçdaroğlu'nun arasına 'süt' girdi
14 Mayıs dünya Çiftçiler Günü'nde Başbakan Erdoğan ve anamuhalefet lideri Kılıçdaroğlu okullarda dağıtılan 'süt' üzerinden atıştı

Başbakan Erdoğan, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) tarafından 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla düzenlenen törende konuştu.  Türkiye'nin ilçe, belde ve köyleriyle 81 vilayetinde 32 bin 600 okulda her gün 7 milyon 200 bin adet süt dağıttıklarına işaret eden Erdoğan, şöyle devam etti:  “Bütün çocuklarımıza, bütün velilerimize sesleniyor ve okullarda dağıtılan sütleri gönül rahatlığıyla içmelerini istiyorum. Süt meselesi istismar edilmeyecek, siyaset malzemesi olarak kullanılmayacak kadar önemli bir konudur. Çocuklarımız söz konusu olduğunda, onların sağlığı, geleceği söz konusu olduğunda diğer her şey bizim için ikinci plandadır. Bunun aksini düşünebilen, aksini iddia edebilen bir anlayış hiç kusura bakmayın bizim tasvip edebileceğimiz bir anlayış değildir.”

Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından, Bakanlar Kurulu toplantısına katılmak üzere, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve diğer protokol üyeleriyle tokalaşarak, salondan ayrıldı.

KILIÇDAROĞLU: ELEŞTİRİRSEK RAHATSIZ OLUYOR


Daha sonra bir konuşma yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , Başbakan Erdoğan'ın süt konusunun polemik konusu yapılmaması gerektiğini söylediğini hatırlattı. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:  “Doğru söylüyor. Doğruya doğru. Okullarda süt dağıtılması gerektiğini söyleyen ilk parti CHP'dir. Niye bunu kabul etmiyorsunuz? Bizim eleştirdiğimiz konu; niye süt dağıtıyorsunuz değil, verdiğiniz sütün kalitesinden ötürü ben sizi eleştiriyorum. Bazı çocuklarda rahatsızlık oluyormuş. Doğrudur. Bazı durumlarda rahatsızlık olabilir. Biz bunu anlayışla karşılarız, ama benim merak ettiğim, nasıl oluyor da aynı sınıftaki, aynı okuldaki bütün öğrenciler aynı rahatsızlıktan dert yanıyorlar. Demek ki bir sorun var. Binin üzerinde çocuk hastalanacak, koluna serum takılacak. Hastanelere gidilecek, gözümüze bant çekeceğiz, biz görmeyecekmişiz. Sayın Başbakan eleştirirsek rahatsız oluyor. Eleştiriyoruz ki rahatsız ol diye, eleştiriyoruz ki bu uygulamayı düzelt diye.” (aa)