@ismailsaymaz

'Erdoğanlı pankart' için YSK kararı uygulanmıyor

'Erdoğanlı pankart' için YSK kararı uygulanmıyor
'Erdoğanlı pankart' için YSK kararı uygulanmıyor
AK Parti Üsküdar İlçe Başkanlığı'na bağlı Seçim Koordinasyon Merkezi'ne, üzerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın büyük boy fotoğrafının bulunduğu bir afiş asıldı. CHP'lilerin itirazı üzerine YSK, afişin kaldırılması yönünde karar verdi ancak, AK Parti'liler pankartı kaldırmadı. Bu gelişme üzerine CHP'liler suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - AK Parti Üsküdar İlçe Başkanlığı’na bağlı Seçim Koordinasyon Merkezi’ne, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın fotoğrafı ile “Sağlam İrade” ve “AK Parti kurucusu” ifadelerinin yazılı olduğu büyük boy pankart asıldı. Bunun üzerine CHP Üsküdar İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Onur Cingil, Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurdu.

YSK: CUMHURBAŞKANI SİYASİ ALANDA KULLANILAMAZ

YSK, 30 Mayıs’ta aldığı kararda, “Cumhurbaşkanı forsu, ünvanı, fotoğrafları ve isminin siyasi partilere ait alanda kullanılmayacağına ve bu nedenle afişin kaldırılması gerektiğine hükmetti.

Kararın birer örneği İstanbul ve Üsküdar ilçe ve ilçe seçim kurullarına gönderildi. Üsküdar İlçe Seçim Kurulu da 1 Haziran’da bu kararı kaymakamlığa bildirdi. Ne var ki aradan iki gün geçtiği halde pankart kaldırılmadı.

Avukat Onur Cingil, karar ulaştırıldığı halde AK Parti ilçe başkanlığının pankartı kaldırmadığını belirterek, “YSK’nın kararını yerine getirmiyorlar. AKP ’liler kendilerini arayan belediye yetkililerine, YSK’nın kararına itiraz ettiklerini ve itiraz sonuçlanıncaya kadar pankartı kaldırmayacaklarını söylemişler.

Oysa YSK’’nın kararları kesindir ve uygulanmak zorundadır” dedi. Cingil, bugün AKP’liler hakkında suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor.