Erdoğan:Teslimiyetçi değiliz

Başbakan Erdoğan, teslimiyetçi bir dış politika izlemediklerini belirterek, "Herkese karşı başımız dik, alnımız açıktır" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, teslimiyetçi dış siyaset izlemediklerini belirterek, "Dünyadaki bütün ülkelere karşı başımız dik, alnımız açıktır. Türkiye bölgede barış ve güvenin teminatıdır" dedi.
Erdoğan, AKP grup toplantısında uluslararası arenada Türkiye'nin önemli bir ülke konumuna geldiğini kaydederek, "Gergin ve hiçbir sonuç alınamayan protokol toplantıları yerine yararlı toplantılara bıraktı" diye konuştu.
Erdoğan, iç politikanın da, dış politikanın da hamasetle, popülizmle yürütüleceğine inanmadıklarını ve hamasete kesinlikle prim vermediklerini söyledi. 'Bütün kaşımalara ve kışkırtmalara' rağmen Türk halkının da artık bu tür bayat siyasete prim vermediğini ifade eden Erdoğan, "Çok şükür Türkiye, 2 yıl öncesinin kara bulutlarını üzerinden atmıştır" dedi. Erdoğan, gerçekleştirilen reformlarda bazılarının iddia ettiği gibi öncelikle dış dinamikleri gözetmediklerini söyledi.
Erdoğan, "Düşman değil dost kazanmayı hedefliyoruz. Nefreti, kini değil barışı egemen kılmaya çalışıyoruz. Bu nedenle gerek Irak-İsrail-Filistin ve Kafkasya, gerekse batıda üzerimize düşen neyse yapacağız. Bütün bölgelerde aktif rol üstleneceğiz" diye konuştu.
Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ziyaretinin ardından Rusya ile ilişkilerin daha da arttığı üzerinde duran Erdoğan, ikili ticari ilişkilerde de asgari 15 milyar doları hedeflediklerini kaydetti. Erdoğan, "Turizm alanında daha çok işbirliği yapacağız. İşadamlarımız da 3. ülkelere müşterek yatırımlara girecek" dedi.