Ergenekon davası 10 Ocak'a ertelendi

Ergenekon davası 10 Ocak'a ertelendi
Ergenekon davası 10 Ocak'a ertelendi
Ergenekon davasında mahkeme, bazı tutuklu sanıkların savunmalarını hazırlamaları için son kez süre vererek duruşmayı 10 Ocak 2013'e erteledi.

İSTANBUL - İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon Davası'nda tutuklu sanıklar Aykut Metin Şükre, Erkan Ayyıldız, Kenan Özay ve Selçuk Özkan hakkında "Silahlı terör örgütüne silah temin etmek" suçundan hazırlanan ek iddianame üye hakim Fatih Mehmet Uslu tarafından okundu. İddianamenin okunmasının ardından sanıklar Aykut Metin Şükre, Kenan Özay ve Selçuk Özkan'ın avukatları mahkemeye dilekçe sunarak, reddi hakim talebinde bulundu. Reddi Hakim talebini reddeden mahkeme heyeti, hakimin reddini gerektirecek bir durum olmadığı, bu talebin davanın uzatılmasına yönelik olduğunu belirtti. Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, ara karar okunurken avukat Celal Ülgen'in ayağa kalkmadığını tutanaklara geçirerek, "Burası Türkiye Cumhuriyeti mahkemesidir. Burada yapılan saygı Türkiye Cumhuriyeti'ne yapılmıştır" dedi.

SANIKLAR SAVUNMA YAPMAK İÇİN EK SÜRE İSTEDİ


Mahkeme Başkanı Özese'nin bu sözleri üzerine söz alan Ülgen, "Biliyorsunuz ki sizin yargılanmanız sırasında savunmalarımı oturarak yapıyorum. Avukatın ne zaman oturacağı Ceza Muhakemesi Kanunu'nda bellidir. Hüküm açıklandığı sırada ve yemin edildiği sırada ayağa kalkar. Ara kararlarda ayağa kalkılmaz" şeklinde açıklama yaptı. Tutuklu sanıklar Aykut Metin Şükre, Erkan Ayyıldız, Selçuk Özkan, Kenan Özay ve Mahmut Güzel savunma yapmak için ek süre talep etti. Mahkeme Heyeti'de duruşmaya yaklaşık 1 saat ara verdi.

DURUŞMA 10 OCAK'A ERTELENDİ 


Aranın ardından mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Aykut Metin Şükre, Erkan Ayyıldız, Kenan Özay, Selçuk Özkan ve Mahmut Güzel'e bir sonraki celseye kadar savunmalarını hazırlamaları için son kez süre verdi. Sanıkların bir sonraki duruşmada savunmalarını yapmamaları halinde susma hakkını kullanmış sayılacağını açıklayan mahkeme heyeti duruşmayı 10 Ocak 2013 saat 09.00'a erteledi. (Serpil KIRKESER/DHA)