Ergenekon davası kararına siyasetçiler Twitter'dan tepki gösterdi

Ergenekon davası kararına siyasetçiler Twitter'dan tepki gösterdi
Ergenekon davası kararına siyasetçiler Twitter'dan tepki gösterdi
Ergenekon davasında verilen cezaların açıklanmasının ardından milletvekilleri Twitter'dan tepki yağdırdı.
Haber: EKREM BEKTAŞ / Arşivi
AYŞEGÜL DURSUN / Arşivi

ANKARA - Muhalefet milletvekilleri karara twitter hesaplarından isyan ederken; AKP ’li vekiller ise mahkemenin ‘Ergenekon örgütünün’ varlığını kabul ettiğini vurgulayıp, muhalefete yüklendi. CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın tahliyesini kurtarma operasyonu olarak yorumlayan AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, “Gizli tanık değilse mutlaka başka bir nedeni olmalı” dedi.

İlahi adalete de uymaz
CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, “Anayasada yazılı. CMK’da yazılı. Duruşmalar, herkese açıktır. ‘Duruşmaları izleyeceğim’ diyen insanları, polis hangi yasal yetkiyle engelliyor. Ergenekon davasında kararlar, daha dava açılırken verilmişti. Mahkeme yargılama yapıyormuş gibi yaptı. Kararı da bugün tebliğ etti.” dedi. CHP İzmir Milletvekili Selçuk Ayhan “Bu cezalar ne beşeri adalete, ne de ilahi adalete uymaz. Cezaların böyle çıkacağı belliydi ki vatandaşı korkudan mahkemeden uzak tuttular” şeklinde tepki gösterdi.

Hadi oradan
Yetmez ama evet... Bu adalet sizin AKP’ye yolun sonu göründü. Zulmün ve yolsuzluğun utancıyla kalan ömürleri geçecek...” diye tepkisini ortaya koyan CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, üst üste attığı tweetlerle kararı şöyle eleştirdi: 

“Yaptığınız bunca zulümden sonra artık sizden nefret eden bir halk var... Şimdi siz düşünün. Balbay’ı Veli Küçük’le yargılayanlar, itirafçı-iftiracı katilleri affedenler bu utancı torunlarınız bile yaşayacak... Faili meçhul cinayetlerin baş zanlısı Mehmet Ağar’ı tatile gönderip Kenan Evren’e dokunamayanlar... Darbeyle hesaplaşacak... Hadi ordan.”


Mahkeme darbesi
CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, “Bugün bir mahkeme darbesi yaşandı. Ergenekon tertibi adalete vurduğu darbeyle vicdanları kanattı” şeklinde tweet attı. CHP Afyon Milletvekili Ahmet Toptaş, “Bugün Silivri’den çıkan kararlar toplum vicdanını yaralamıştır” sözlerini twitterda paylaşırken CHP İstanbul Milletvekili Süheyl Batum şunları yazdı:
“Silahlı Örgütü dedikleri Ergenekon’un eli silahlı olması sonucunu doğuran kişilerden Osman Yıldırım beraat aldı, ama onun varlığı nedeniyle silahlı terör örgütü kabul edildiği için gazeteci Tuncay Özkan ağırlaştırılmış müebbet cezası aldı. 5 Ağustos tarihi önemli bir tarihtir Atatürk’ün Meclis tarafından Başkomutan ilan edildiği gündür. Ondan seneler sonra, aynı gün, bu ülkenin Genelkurmay Başkanı’nı, Terör Örgütü yöneticisi Şemdin Sakık’ın gizli tanıklığına dayanarak müebbet hapise mahkum ettiler.”


Engizisyon Mahkemesi
CHP İstanbul Milletvekili Müslim Sarı “Şu artık anlaşılıyor ki hükümet yargıyı katlettiğini bütün dünyaya açıkça göstermekten çekinmiyor” tweeti atarken CHP İzmir Milletvekili Musa Çam “Silivri Engizisyon mahkemesi kararını açıkladı. İtirafçılara berat Balbay’a 34 yıl, Tuncay Özkan’a ağırlaştırılmış müebbet+15 yıl Adalet bir kez daha silivri’de katledildi. Bu daha başlangıç mücadeleye devam” ifadesini kullandı.

#MahkemeKararlarınıTanımıyoruz
#MahkemeKararlarınıTanımıyoruz etiketiyle tepkilerini dile getiren milletvekillerinden CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, “Türk Milleti Silivri tutsaklarını yüreğinde akladı bu hukuksuz #MahkemeKararlarınıTanımıyoruz !! Bu kararlar Türkiye Cumhuriyeti’nin mahkemelerinin değil, Amerikan Emperyalizminin kararlarıdır!” şeklinde tweet attı.

Adalet baklemek saflık olurdu
CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel “Ergenekon davasının Silivri faslı bitti. Her ne karar çıktıysa bu mahkemeden tutulacak yanı yok. Baştan aşağı hukuksuz.” şeklinde tepki gösterdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran “Ergenekon da beklenen sonuç! Zira hukukun silah olarak kullanıldığı siyasi yargılamada adalet beklemek saflık olurdu! İlahi adalete inanıyoruz. Yaklaşan seçimlerde, demokrasi adına, hukukun üstünlüğü adına,insan hakları ve özgürlükler adına,gereken dersi” dedi.

Kürtlere karşı suçlar devam ediyor
BDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş ise “Ergenekon sanıkları Kürtlerin öldürülmesinden, kaybettirilmesinden yargılanmadılar. Bu nedenle Kürtlere karşı işlenen suçlar devam ediyor” sözleriyle Ergenekon davası ile ilgili düşüncelerini dile getirdi.

AK Partili Vekiller: “Türkiye’de bir dönem kapanmıştır”
AK Parti Gaziantep Milletvekili Ali Şahin “Bu cezalar özgür ve demokratik Türkiye’nin inşaası yolunda çok güçlü bir temel ve zemin oluşturacaktır. Türkiye’de bir dönem kapanmıştır” sözleriyle dava sonucunu destekledi. AK Parti İstanbul Milletvekili Bilal Macit, attığı İngilizce tweette şunları yazdı:

“Ergenekon (derin devlet) Türkiye’de her zaman vardı AK Parti hükümetine kadar bunu araştıracak siyasi irade ve cesaret yoktu (Ergenekon (deep state) has always existed in #Turkey but until AK Party government there was no political will and courage to investigate it)“ AK Parti İzmir milletvekili Ali Aşlık, “Ergenekon davası karara bağlandı. TC. Devleti ayak bağlarından birinden kurtuldu” sözleriyle alınan kararları olumlu bulduğunu gösterdi.

Gizli tanık değilse...
AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, “Mahkeme Ergenekon’un varlığını kabul etti! Nerde bulursam üye olacağım diyen KK’yı ( Kemal Kılıçdaroğlu ) Silivri’de üyelik kaydına bekliyoruz. Davanın seyrine ve iddianameye baktığımızda karardaki en büyük sürpriz, 12 yıl 6 ay ceza alan Haberal’dır! Müebbetten nasıl döndü, ilginç! Çok açık söylüyorum; Haberal kararı tam bir kurtarma operasyonudur! Gizli tanık değilse mutlaka başka bir nedeni olmalı!” sözleriyle alınan kararları yorumladı.

MHP ’den Başbuğ tepkisi
MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan ise, “Teröristbaşı, bebek katili Öcalan ile Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ neredeyse aynı cezaya çarptırılmış.” şeklinde bir değerlendirme yaptı. Oğan ard arda attığı tweetlerde şunları söyledi:

“Yıllarca terörle mücadele etmiş, milletin vekili seçilmiş Engin Alan mahkum, millete devlete kurşun sıkan KCK’lılar serbest! Gerçekten suç işleyen kim olursa olsun uygun cezaya çarptırılmalıdır. Ama sahte uydurulmuş delillerle değil! Sorun yargıya güvenin kalmadığıdır. Siz adil yargıyı sağlayın kim ne suç işlemişse cezasını da çekecektir. Bu kararlarla kesimler ve nesiller arasında bir intikam duygusunun tohumları atılmıştır. Bundan sonra her gelecek olanlar gidenleri yargılar”