Erken kalkan Kürtçe dinler

TRT'de 'Farklı dil ve lehçelerde yayın' pazartesi başlıyor. Radyo yayını sabah 06.10 ile 06.45 arasında yapılacak. RTÜK, "TRT'nin yayınlarında içerik sıkıntısı çekilmez" dedi.

ANKARA - TRT Genel Müdürü Şenol Demiröz, 7 Haziran Pazartesi günü TRT-3 ve Radyo 1'den 'farklı dil ve lehçelerde' yayına başlanacağını açıkladı. Farklı dil ve lehçelerde yayın TRT-3 ve Radyo 1'de hafta içi beş gün olacak.
Kürtçe, yayın Kurmançi lehçesiyle çarşamba, Zazaca ile cuma günleri yapılacak. TRT-3'te yayınlar saat 10.30'da, Radyo 1'de 06.10 ile 06.45 arasında yapılacak. İlk yayın Boşnakça olacak.
Daha önce DİE ve İçişleri Bakanlığı ile çalıştıktan ve altyapı oluşturduktan sonra yayına başlayacağını açıklayan TRT, yayınları öne aldı. Dün TRT Yayın Denetleme Kurulu toplantı yaptı. Kararı İstanbul'da bulunan TRT Genel Müdürü Şenol Demiröz açıkladı. Demiröz, farklı dil ve lehçelerde yayınların pazartesiden itibaren hafta arası TRT-3 ile Radyo 1'den başlayacağını açıkladı.
Demiröz, "İlk televizyon yayınımızın Boşnakça yapılmasına karar verilmiştir. Yayınlarımız Arapça, Kurmançi, Çerkesçe ve Zazaca olarak devam edecektir" dedi. Buna göre TRT-3 ve Radyo 1, pazartesi günü Boşnakça, salı günü Arapça, çarşamba günü Kurmançi, perşembe günü Çerkesçe, cuma günü Zazaca programlar yayımlayacak.
Erken kalkar dinler!
Radyo 1'de yayınlanacak 'Kültürel Zenginliğimiz' programları sabahın erken saatlerinde başlatılacak. Radyo 1'deki program saat 06.10 ile 06.45 arasında gerçekleştirilecek. Farklı dil ve lehçelerdeki programlar TRT-3'te ise pazartesi gününden itibaren 10.30'da başlayıp 11.30'da sona erecek.
Demiröz, farklı dil ve lehçelerde yapılacak programların kültürel zenginliğin aynası olacağını belirterek, "Hayırlı olsun" dedi. Demiröz, şöyle konuştu: "Ulus-devlete olan ödünsüz bağlılığımız çoğulcu demokrasinin engeli değildir. Anayasamızın 2. maddesinde belirtilen Türkiye Cumhuriyeti'nin temel nitelikleri çerçevesindeki yayın anlayışımız ile temeli evrensel yayın ve hukuk kurullarına dayanan habercilik anlayışımız doğrultusunda gerçekleştireceğimiz çokkültürlü yayınımıza geçiş sürecini tüm ulusumuza hayırlı olmasını diliyoruz."
Demiröz, gelenek ve göreneklerin konu edileceği çeşitli belgeseller ile Türkiye'nin doğal ve tarihi yörelerini sergileyen nitelikteki magazin ve müzik programlarının da bu yayınların konuları arasında olacağını vurguladı.
RTÜK: İçerik sıkıntısı yok
Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) TRT'nin 'farklı dil ve lehçelerde' yapacağı yayınlarda 'içerik sıkıntısı' yaşanmayacağını belirtiyor. RTÜK Başkanı Fatih Karaca, "Ülkenin bölünmez bütünlüğüne yönelik yayınlar olduğunda denetleme yapıyoruz. Ancak yayını TRT yapacak. TRT'nin yayınlarında içerikle ilgili bir sıkıntı yaşamayacağımızı düşünüyoruz" diye konuştu.
RTÜK, özel televizyonların farklı dil ve lehçelerde yayına geçmesi durumunda 'denetim' yapmak durumunda. MED TV döneminde RTÜK, Kürtçe bilen elemanı bulunmadığı için program kasetlerini MİT'e göndererek, deşifre ettiriyordu. Karaca, RTÜK'ün farklı dil ve lehçeler için denetim elemanının olup olmadığı yönündeki sorulara, "Uzman eleman konusunda bir yönetmelik hazırlığı içindeyiz. En kısa sürede bu tamamlanacak" yanıtını verdi.