Erzincan'da 'sandık birleştirme' talebi tartışma yarattı

Erzincan'da 'sandık birleştirme' talebi tartışma yarattı
Erzincan'da 'sandık birleştirme' talebi tartışma yarattı
Erzincan'da 'terör' gerekçesiyle sandıkların birleştirilmesi istendi. Kentte yıllardır önemli bir terör eylemi yaşanmam olması nedeniyle bu talep tartışma yarattı.

RADİKAL – 1 Kasım seçimleri öncesinde en ciddi tartışma konularından birini ‘sandık birleştirme’ yönündeki talepler oluşturuyor. Son olarak Erzincan İl Jandarma Komutanlığı, Merkez İlçe Seçim Kurulu’na “terör saldırıları” gerekçesiyle başvuruda bulunarak, çok sayıda köyün sandığının birleştirilmesini istedi.

Erzincan’da, 23 Temmuz’daki Suruç katliamından sonra girilen şiddet ortamından hemen hiç etkilenmeyen bir il olmasına karşın “terör” gerekçe gösterilerek sandık birleştirme talep edilmesi tartışma yarattı. Cumhuriyet gazetesinden Erdem Gül’ün haberine göre, Erzincan’daki bu durum, jandarmanın ilçe seçim kuruluna yaptığı 14 Eylül tarihli başvuruya da yansıdı ve başvuruda sandıkların birleştirilmesine gerekçe olarak gösterilen olaylar 1989’a kadar geri götürüldü. Başvuruda, “İl merkez sorumluluk bölgesinde 1989-2015 yılları arasında meydana gelen terör olayları incelendiğinde, İl Merkez Jandarma Karakol Komutanlığı bölgesinde 37, Yaylabaşı Jandarma Karakol Komutanlığı sorumluluk bölgesinde 57 olmak üzere toplam 94 terör olayı meydana gelmiştir” denildi.

Jandarmanın başvurusunda, 1989’dan başlayarak 2005’e kadar silah /mühimmat yakalanması, sabotaj ve kundaklama, gasp-yağma olayları sayıldı. Ancak jandarmanın başvurusunda 26 yıllık süreç içinde tek bir şehit ve öldürme ile sonuçlanan PKK saldırısı yer almadı. Jandarma’nın sandık birleştirmeye gerekçe olarak gösterdiği iki dikkat çekici olay ise başvuruda şöyle ifade edildi:

* 18-19 Haziran 2007 günü il merkez Türkmenoğlu köprüsü yakınlarında PKK/KONGRA-GEL terör örgütü mensupları ile meydana gelen silahlı çatışma olayında yardım ve yataklık eden Yaşar Kuzu adlı şahsın il merkez Handere köyü, Uyuzgöller Yaylası’nda 28 Haziran 2007 günü yakalanması olayı.

* Erzincan il merkez ilçe Akyazı beldesi Ekşisu mevkiinde 27 Ekim 2008 günü saat 09.30 sıralarında İl Jandarma Komutanlığı Asayiş Şube Müdürlüğü timinin yapmış olduğu trafik uygulamasında sürücü belgesiz araç kullanmaktan yasal işlem yapılan Adem Oruçlu hakkında tanzim edilen trafik idari para cezası karar tutanağının imzası bölümüne adı geçen şahsın Türkçe elyazısı ile ‘Yaşasın PKK’ ibaresini yazdığının tespit edilmesi üzerine olayla ilgili olarak şahıs yakalanarak savcılıkça serbest bırakılmıştır.

‘YAĞMUR VE KAR DA GÖZ ÖNÜNE ALINSIN’

Jandarma, yakın dönemde ise yine hiçbir öldürme ile sonuçlanan saldırı bulunmadığı için 9 ve 27 Ağustos tarihlerinde yük trenine patlayıcı atmak, yol kesmek, araç yakmak ve yağma olaylarının olduğu iki saldırıya başvurusunda yer verdi. Jandarma, sandık birleştirme başvurusunda 1 Kasım’da, “Köylerde iklimin yağmur ve kar yağışlı olması nedeniyle yol durumlarının da göz önüne alınmasını” istedi.