Esad Çankaya Köşkü'nde

Suriye lideri, Cumhurbaşkanı Sezer'le bölgesel ve ekonomik konularda baş başa ve heyetlerarası görüşmeler yapacak.

Suriye Devlet Başkanı Başar Esad, öğleden sonra Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Çankaya Köşkü'nde resmi törenle karşılandı. Esad, baş başa ve heyetlerarası görüşmelerden sonra, TBMM Başkanı Bülent Arınç ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek. Cumhurbaşkanı Sezer, konuk devlet başkanı onuruna akşam yemek verecek.
Esad, ziyaretinin ikinci gününe ise Dışişleri Bakanı Gül'ü kabul ederek başlayacak. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ü de kabul edecek olan Esad, Ankara'da görev yapan Arap ülkeleri büyükelçileri ile bir araya gelecek.

ÜÇ ANLAŞMA İMZALANACAK

Esad'ın ekonomik ağırlıklı olarak nitelenen ziyareti sırasında Türkiye ile Suriye arasında, çifte vergilendirmenin önlenmesi, yatırımların karşılıklı teşviki ve korunmasıyla mevcut turizm anlaşması çerçevesinde 6. turizm protokolü olmak üzere 3 ayrı belge imzalanacak. Görüşmelerde ekonomik konuların yanı sıra ikili ilişkiler ve bölgesel konuların da gündeme gelmesi bekleniyor.

ORTADOĞU SORUNU

Diplomatik kaynaklar, Esad'ın ziyareti sırasında, Ortadoğu sorununun da ele alınacağını kaydederken, Türkiye'nin Suriye ile İsrail arasında arabuluculuk değil 'kolaylaştırıcı' bir rol üstlenebileceğini belirtiyor. Bu çerçevede Ankara'nın bu iki ülke arasında mesaj taşıyabileceği kaydediliyor.
Esad, ziyaretinin ikinci günü akşam saatlerinde Ankara'dan ayrılarak, İstanbul'a geçecek. Esad'ın İstanbul'da, Türkiye'de yaşayan Suriyeliler ve Türk işadamlarıyla bir araya gelmesi bekleniyor.