Eşcinselliğe redde 'ensest' gerekçesi

Eşcinselliğe redde 'ensest' gerekçesi
Eşcinselliğe redde 'ensest' gerekçesi
Haber: RİFAT BAŞARAN / Arşivi

ANKARA- TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu toplantılarının ‘Eşitlik’ ve ‘Ayırımcılık Yasağı’ başlıklarının alt metnine “cinsel yönelim” ifadesinin yazılmasına karşı çıkan AK Parti ve MHP ’nin asıl itiraz gerekçelerinin, ‘ensest’in de zamanla bu kapsamda ele alınması korkusu olduğu öğrenildi. Komisyonda bir kez daha bu konu ele alınırken, AK Parti ve MHP’li üyeler itirazlarının gerekçesini, “Kavramların içeriği zamanla değişiyor. Cinsel yönelim ifadesini anayasaya koyarsak, zamanla ensest dahil bütün sapkınlıklara koruma getiririz. Hem de bu ifadenin yer aldığı anayasa sandıktan çıkmaz” diye anlattı.
Anayasanın ‘Eşitlik’ ve ‘Ayrımcılık Yasağı’ başlıklarının alt metinlerini oluşturan Anayasa Uzlaşma Komisyonu dün toplanarak, cinsel yönelim ve etnik kökeni de içeren “ayrımcılık yasağı, sosyal dışlanma, kadın-erkek eşitliği ile devletin pozitif yükümlüğü fıkralarını” tartıştı. Bir önceki toplantıda görüş birliği sağlanamayan ‘Eşitlik’ maddesine “Cinsel yönelim ve etnik köken” ifadelerinin eklenmesine ilişkin BDP ve CHP ’nin önerisi yine tartışıldı. AK Parti ve MHP’li üyeler bu konuda sert duruşunu korudu. Sonuçta konu alt komisyona havale edildi. Toplantı sonunda eşitlik maddesinin atlanarak bölüm sonuna bırakılmasına, bu arada da teknik çalışma yapılarak çözüm yollarının araştırılmasına karar verildi. 

Demirel’e gidilecek
Öte yandan TBMM Darbe ve Muhtırıları Araştırma Komisyonu’nda, Demirel’in 1960 darbesi, 1971 muhtırası, 1980 darbesi ve 28 Şubat sürecini yaşayan tek kişi olduğu belirtilerek, her üç komisyonun da kendisini dinlemesine karar verildi. Komisyonda, CHP’li Süleyman Çelebi ile MHP’li Özcan Yeniçeri arasında sağ-sol tartışması da yaşandı.