Esenyurt'ta kültüre kilit

13 yıldır yaklaşık 10 bin gence 11 ayrı branşta sanat eğitim veren Esenyurt Kültür Merkezi'nin yeni gündemi 'çıplak heykel' ve 'sürgün'.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - 13 yıldır yaklaşık 10 bin gence 11 ayrı branşta sanat eğitim veren Esenyurt Kültür Merkezi'nin yeni gündemi 'çıplak heykel' ve 'sürgün'.
AKP'li Necmi Kadıoğlu'nun Esenyurt Belediye Başkanı seçilmesinin ardından önce tiyatro öğretmeni Nazım Yılmaz, ardından karikatür öğretmeni Kamil Masaracı 'Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nde görevlendirildi, Kültür merkezi kapısı da 'güvenlik' nedeniyle kapatıldı.
Esenyurt'ta üç dönem başkanlık yapan Gürbüz Çapan tarafından 1991'de kurulan Esenyurt Kültür Merkezi'ne bu hafta sonu öğrenciler derse alınmadı.
Tiyatro ve karikatür öğretmenleriyle birlikte 20 belediye çalışanı da Park ve Bahçeler Müdürlüğü'ne tayin edildi. Sürgün edilen personel, başkanlığının ilk günü belediyeyi ve kültür merkezini gezen Kadıoğlu'nun, önce çıplak kadın heykel ve resimlerine tepki gösterdiğini, ardından
'güvenlik' gerekçesiyle kültür merkezi girişini kapattırarak cumartesi günü öğrencilerin kültür merkezine girişini engellediğini söyledi.
Başkan Necmi Kadıoğlu telefonlara çıkmazken, belediyeden yapılan yazılı açıklamada kültür merkezinin kapatılmasının ve öğretmenlerinin sürülmesinin
asılsız iddia olduğu savunuldu. Ancak atanan personelin elinde 'atama belgesi' bulunuyor. Yeni görevini 'sürgün' olarak niteleyen tiyatro öğretmeni Nazım Yılmaz, hukuki yollardan hakkını arayacağını belirterek, Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nde görevlendirilmesine anlam veremediğini söyledi.
Gençlere eğitim
Yılmaz, "Her biri konservatuvara, yüksek okula devam eden, dizi ve sinemalarda yer alan binin üzerinde öğrenci yetiştirdim. Show TV'de yapılan
yarışmadaki '204 Fatih' benim öğrencim. Bize ilk geldiğinde sarık ve cübbeler içindeydi. Bu varoşlardaki gençler, bu eğitimle, doğru düzgün düşünen insanlar oldu" dedi.
Park ve Bahçeler Müdürlüğü'ne 'atanan' karikatürist Kamil Masaracı ise, "Çocukların bir kalemi, bir beyaz kâğıdı ve hayal güçleri vardı. Sadece karikatür çiziyorlardı. Kendileri ve başkaları gülümsüyordu. Gene gülümsemeyi kıskandılar. Asık surat bunu hep yapıyor. Bu hafta başı tüm ilköğretim ve lise dengi okullarda düzenlenen 'dostluk' konulu karikatür yarışmasında öğrencim Canan Kaya birinci oldu. Çocuklar dostluğu çizerken, böyle bir tavırla karşılaştılar. Ödülü ve sürgünü aynı gün duydum" diye konuştu.
'Karar Müslümani'
Kültür Merkezi'ni kuran eski Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan, olayın siyasi değil, dini olduğunu savundu. Çapan, "Bu hareket siyasi değil, tümüyle Müslümani bir olay. Resim günah, heykel put, müzik cin işi diyor. Eskiden padişah ve kulluk vardı, cumhuriyet bizi kulluktan kurtardı ama bazıları kendini hâlâ oradan kurtaramadı. Şimdi bazı kullarsa, yetkiyi kapınca kendini padişah sanıyor" dedi.