Eski futbolcu HDP'den aday adayı oldu

Eski futbolcu HDP'den aday adayı oldu
Eski futbolcu HDP'den aday adayı oldu
Diyarbakırspor'un 2'nci ligde 1993-94 ve 95 sezonlarında mücadele ettiği yıllarda top koşturan başarılı ve sevilen stoperi Barış Karabıyık, HDP'den milletvekili aday adaylığı için başvurdu.

RADİKAL - Adana'nın Yumurtalık İlçesi'nde 1973 yılında dünyaya gelen Barış Karabıyık, Ceyhan'dan çıkan ve Süper Lig'de forma giyen ender futbolculardan biri oldu. Türkiye 'nin 7 bölgesindeki bir çok takımda forma giyen Barış Karabıyık, 15 yıllık profesyonel futbol hayatında, Diyarbakırspor'da oynadığı 1993-94 ve 95 yıllarında, yeşil-kırmızılı taraftar tarafından sevilen futbolcuların başında geldi. Karabıyık, Diyarbakır başta olmak üzere Zonguldak, Kayserispor, Şanlıurfa, Fethiye ve Gebze gibi takımlarda başarılar elde etti.

Çukurova Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama mezunu olan Barış Karabıyık, 1996 yılında evlendiğini ve 2'si erkek, 1'i kız, 3 çocuk babası olduğunu söyledi. Annesi Kürt, babasının Tatar Türkleri'nden olduğunu anlatan Barış Karabıyık, Van'da açtığı Galatasaray Futbol Okulu'nu işletiyor. Van-Adana arasında mekik dokuyan Barış Karabıyık, HDP'den milletvekili aday adaylığı için başvuru yaparken Türk baba, Kürt anneden dünyaya geldiğini ailesinin ulusalcı bir düşünceye sahip olduğunu belirterek, "Kürt ve Türk tarafımı dinledim. Ezilenler oldukları için Kürtler'den yana tavır aldım. Kendimi melez olarak adlandırıyorum" dedi.Bakır, 'Baran' adında 2 erkek, 'Badel' isminde de kız babası olan Barış Karabıyık, adının 'Barış' konulması ve hayatı boyunca barış için verdiği mücadelenin hikayesini, dargın olan anne ve babasının barışmasıyla başladığını anlattı. Annesinin Bingöl Kürd'ü, babasının da Tatar Türk'ü olduğunu belirten Karabıyık, kendisini de melez olarak gördüğü için adaylık bölgesi olarak Adana, Diyarbakır ve Bingöl'ü tercih ettiğini ancak partisi hangi şehirde isterse orada aday olmaya hazır olduğunu kaydetti. Diyarbakır'daki spor otoriteleri ve yeşil kırmızılı taraftarlar da Barış Karabıyık'ın adaylığına büyük destek verdi. (Mehmet TÜRK/DİYARBAKIR/DHA)

HDP'den ÖDP'ye CHP yanıtı

Baydemir, HDP'den aday adayı

Ertuğrul Kürkçü Meclis'e kaskla geldi