Eski MİT'çi Gündeş'e siyasiler tepkili

MİT'in eski Yurtdışı İstihbarat Başkanı Nuri Gündeş'in 'derin devlet'in tartışıldığı NTV'deki canlı yayında Alaaddin Çakıcı'dan söz ederken, "Dinliyorsa yanaklarından öperim...

ANKARA - MİT'in eski Yurtdışı İstihbarat Başkanı Nuri Gündeş'in 'derin devlet'in tartışıldığı NTV'deki canlı yayında Alaaddin Çakıcı'dan söz ederken, "Dinliyorsa yanaklarından öperim; eğer devlete bir hizmeti varsa..." diye konuşması AKP ve CHP'de tepki yarattı.
Gündeş'in Susurluk skandalının baş aktörü Abdullah Çatlı'yla ilgili "Şimdi dinliyorsa beni, yanaklarından öperim" demesine siyasi partilerden tepki geldi. AKP Grup Başkanvekili Eyüp Fatsa, "Hukuk devletinde bu tür ilişkileri, duygusal yaklaşımları haklı göstermek mümkün değildir. Bu yapılanlar, beyanlar gerekçesi ne olursa olsun yanlıştır" diye konuştu.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Özyürek ise, devlet hizmetinin devlet memurları eliyle yürütülen bir görev olduğuna dikkat çekerek, "Bunun mafyaya, çeteye havale edilmesi mümkün olamaz. Bu açıklama mafyalaşmayı, çeteleşmeyi özendiren bir davranış. MİT'de görev yapmış insanların olur olmaz şekilde konuşması da yanlıştır. Hem konuşması yanlıştır; hem de söylediği sözlere katılmak mümkün değildir. Alaattin Çakıcı gibi pekçok karışık işe girmiş birisinin devlet görevlileri tarafından yanağı öpülüyorsa vay o devletin haline" dedi.