Eski PKK'lı Veysi İçişleri Bakanı oldu

Eski PKK'lı Veysi İçişleri Bakanı oldu
Eski PKK'lı Veysi İçişleri Bakanı oldu
Kuzey Irak'taki Kürt yönetiminin yeni Başbakanı Neçirvan Barzani'nin bakanları arasında 'sürpriz' bir isim yer alacak: Eski PKK'lı Aziz Veysi.
Haber: FERİT ASLAN / Arşivi

DİYARBAKIR - Kuzey Irak’taki Bölgesel Kürt Yönetimi’nin yeni Başbakan’ı olan Neçirvan Barzani’nin, bir dönem PKK ’da yer alıp, örgütten ayrıldıktan sonra ’general’ rütbesiyle peşmerge kuvvetlerinin başına getirilen Aziz Veysi’yi İçişleri Bakanlığı’na getireceği belirtildi. Neçirvan Barzani’nin kabinesinin bugün güven oyualması bekleniyor.
Irak Cumhurbaşkanı Talabani’nin lideri olduğu KYB ile Mesut Barzani’nin liderliğindeki KDP arasında dönüşümlü yönetilen bölge yönetiminde yeni bakanlar arasında sürpriz bir isim yer alıyor. Neçirvan Barzani’nin, İçişleri Bakanlığı’na bir dönem PKK’da yer aldıktan sonra örgütten ayrılarak Özel Peşmerge Kuvvetleri’nin başında yer alan Aziz Veysi’yi getireceği belirtildi. Yine Kürt yönetiminin ABD temsilcisi olan, Celal Talabani’nin oğlu Kubat Talabani’nin de yeni hükümette bakan sıfatıyla Neçirvan Barzani’nin danışmanı olacağı belirtildi.

AZİZ VEYSİ KİMDİR?
Aslen Duhoklu olan Aziz Veysi, uzun yıllar içinde yer aldığı PKK tarafından hainlikle suçlanıp idam ile yargılanmış, ancak 1992’de kaçarak KDP’ye sığınmıştı. Veysi’nin adı Şemdin Sakık’ın ifadelerinde de geçmişti.