Eski rektör ve eşine dava

Eski Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Ayhan Alkış, eşi Doç. Dr. Zübeyde Alkış ve iki öğretim üyesi YÖK'ün de onayıyla yargılanacak. Zanlılar, bir proje için gönderilen 3 milyon YTL'lik bütçenin 500 bin YTL'sini paylaşmakla suçlanıyor.
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Yıldız Teknik Üniversitesi'nin (YTÜ) eski rektörü ve Üniversitelerarası Kurul'un (ÜAK) eski Başkanı Prof. Dr. Ayhan Alkış ve eşi Doç. Dr. Zübeyde Alkış'ın 'görevi kötüye kullanmak' suçundan üç yıla kadar hapsi isteniyor. Alkış çiftinin üniversiteye yaptırılan İstanbul Afet Acil Yönetim Sistemi (AFAYBİS) Projesi için gönderilen 3 trilyon liranın 500 milyar liralık kısmını birkaç öğretim üyesi ile paylaştığı' iddia ediliyor.
Zübeyde Alkış'ın başkanlığını yaptığı AFAYBİS projesi Başbakanlık Teftiş Kurulu'nca (BTK) incelemeye alındı. BTK, projedeki aksaklıkları tespit ederek YÖK'e rapor etti. Raporda, "Rektörlüğe gönderilen 3 trilyon liranın önemli ölçüde harcandığı, 1.5 trilyon lira civarındaki paranın 500 milyar liralık kısmının bizzat rektör ve eşi ile birkaç öğretim üyesi arasında paylaşıldığı" iddia edildi. YÖK'ün raporunda da, "Projede istenen hizmetin yerine getirilmemesi ve paranın büyük kısmının şüphelilerce alınması" suçlaması paylaşıldı. Raporda, Alkış çiftinin yargılanması istenirken, öğretim üyeleri Bülent Bayram ile Fatmagül Batuk'un, aldıkları paraları iade etmeleri istendi.
Danıştay'a itiraz
YÖK, bu görüşünü 15 Haziran 2005'te Danıştay'a gönderdi. Alkış çifti, YÖK'ün yargılama izni kararına Danıştay nezdinde itiraz etti. İtirazı Danıştay 1. Dairesi görüştü. Daire, yeterli kanıt bulunduğu gerekçesiyle itirazlarını reddetti. Danıştay, Batuk ve Bayram hakkında YÖK'ün verdiği men-i muhakeme kararlarını da bozdu. Danıştay kararında, AFAYBİS'in temel olarak bir bilgisayar yazılım tasarımı projesi olduğu vurgulanarak, şu suçlamalara dikkat çekildi: "Görev alanlar yazılım uzmanı olmadıkları gibi yetersiz uzmanlık alanlarında görevli kişiler, Proje önerisinde kurulacak sistemin amacının ne olduğuna, kimler tarafından ne gibi işlevler için kullanılacağına dair yeterli bilgi yok, Proje kapsamındaki çalışmalar, uzmanlar tarafından yetersiz bulunuyor, Fatmagül Batuk'a 98 milyar 594 milyon 840 lira, Bülent Bayram'a ise 137 milyar 656 milyon 120 bin lira ödemede bulunulmuş."
Danıştay'ın 11 Ekim 2005 tarihli kararında dört şüphelinin eylemleri 'görevi kötüye kullanmak' olarak değerlendirildi ve dosya İstanbul Başsavcılığı'na gönderildi. Dört öğretim üyesi hakkında açılacak olası dava İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek. Öğretim üyeleri hakkında TCK 257. madde uyarınca bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası istecek.