Eski ve yeni CHP arenada

Eski ve yeni CHP arenada
Eski ve yeni CHP arenada

CHP nin yarınki kurultayı Anadolu Ateşi nin gösterisi ve Kılıçdaroğlu nun konuşmasıyla başlayacak.

CHP'nin peş peşe yapılacak iki kurultayı, genel merkez ile muhalif kanadın 'gerçek' güçlerini ortaya koyacağı ilk karşılaşmaları olacak.
Haber: CAN GÜLERYÜZLÜ / Arşivi

ANKARA- CHP ’nin son üç yılında gündemden düşmeyen, Kemal Kılıçdaroğlu ’nun genel başkan olmasının ardından da muhaliflerin sürekli sıcak tuttuğu tüzük tartışması yarın ve pazartesi sonuca bağlanacak. Peş peşe yapılacak iki kurultay, tüzük perdesi arkasında genel merkez ile muhalif kanadın ‘gerçek’ güçlerini ortaya koyacağı ilk karşılaşmaları olacak.
CHP’de beklenen tüzük kurultayı yarın 20 bin kapasiteli Ankara Arena Spor Salonu’nda gerçekleştirilecek. Kurultayın başlaması için, 1248 delegenin yarısının bir fazlasına denk gelen 625’inin katılımı yeterli olacak. Bu sayıya ulaşılmasıyla divan oluşturulacak. CHP Denizli Milletvekili Adnan Keskin’in divan başkanı olmasına kesin gözle bakılıyor.
CHP’de kurultaya neden olan süreç, muhalif kanadın 18 Ocak 2012 günü, tüzüğün 9 maddesinin değişmesini içeren talebini 362 imza eşliğinde genel merkeze teslim etmesiyle başlamıştı. Genel merkez bu hamleye karşılık, imzacıların talebi doğrultusunda yapılacak tüzüğün yanı sıra zaten yürütmekte olduğu tüzük çalışmalarını hızlandırarak, ‘gündemini kendi belirlediği’ bir kurultay kararı aldı. Bunun için 26 Şubat (yarın) tarihi belirlenmişti. ‘Muhaliflerin gündemi’yle toplanacak kurultay için ise bir sonraki güne ‘randevu’ verildi. Genel merkez geçen hafta itibarıyla tüzüğe son şeklini verdi. Muhalif kanadın değişmesini istediği neredeyse tüm düzenlemeler yeni tüzükte yer aldı. 

Güçler sınanacak
Ancak, kurultayların gündemi tüzük değişikliği olarak gözükse de özellikle muhalif kanat açısından asıl konu, uzun zamandır CHP kurultay delegasyonunu bir şekilde toplayarak, burada kendi tutumları doğrultusunda alınacak kararlarla yönetime varlıklarını ispatlamak. Muhalif kanat, yarın CHP delegasyonunun toplanması sağlanmış olsa da genel merkezin tüzük değişiklikleri nedeniyle en önemli argümanı olan ‘tüzük değişmeli’ söylemine beklenen desteği göremeyebilir. 

Düşük katılım hedefi
Son gelişmeler nedeniyle muhalif kanadın yarın ki kurultaya yönelik ilk stratejisi, kurultayın toplanması için yeter sayıya ulaşılmasını engellemek; eğer bu yapılamaz ise katılımın olabildiğince düşük gerçekleşmesini sağlamak. Muhalif kanadın hesaplarına karşın genel merkez, katılım konusunda hiç bir sorun yaşanmayacağını, yüksek oranda bir katılım gerçekleşeceğini ifade ediyor.