Eskiler ağır konuştu

Bir grup muhalif eski CHP milletvekili, Genel Başkan ve yönetimin 'koltuğu kaybetme korkusuyla partide terör havası estirdiğini' ileri sürdü.

ANKARA - Bir grup muhalif eski CHP milletvekili, Genel Başkan ve yönetimin 'koltuğu kaybetme korkusuyla partide terör havası estirdiğini' ileri sürdü.
"CHP'liler, vatanını değil koltuğunu düşünen Vahdettin'in defterini düren Atatürk'ün evlatlarıdır ve partiyi açmaza sürükleyenlere hak ettikleri bedeli ödettireceklerdir" diyen eski CHP'li milletvekilleri, CHP grubunda muhaliflere saldıran milletvekillerini de İttihat ve Terakki'nin tetikçisi Yakup Cemil'e benzetti.
Hedef Baykal ve Sav
Muhalif milletvekilleri, dün yazılı bir açıklamayla, önceki gün CHP grubunda muhalif milletvekillerine yapılan saldırıdan dolayı Genel Başkan Deniz Baykal ve Genel Sekter Önder Sav'ı suçladı. Açıklamada şöyle dedildi:
"Genel başkan, kendisine rakip olduğunu belli eden bir belediye başkanını, hukukun en basit kurallarını gözetmeden ve ileride mahcup olabileceğini düşünmeden, kendini savcı ve yargıç yerine koyup, suçlu ilan etmekte ve belediye başkanına, oturduğu koltuğun ciddiyeti, nezaketi, düzeyi ve edep sınırlarıyla bağdaşmayan hakaretler yağdırmakta.
Genel sekreter, Mersin mitingine katılan CHP'lileri, Sivas'ta aydınları ve laikleri çıra gibi yakan azgın gericilere ve katillere benzetebilme hezeyanını sergilemekten utanmamakta. Böyle birisi Kasım Gülek'in, İsmail Rüştü Aksal'ın ve Kamil Kırıkoğlu'nun koltuğuna oturmaya layık değil.
Meclis grubunda, parti içi demokrasiyi isteyen milletvekilleri, Yakup Cemil artığı tetikçilerin saldırısına uğramakta. Olayların temelinde, koltuğunu kaybetme korkusu var. CHP'liler, vatanını değil koltuğunu düşünen Vahdettin'in defterini düren Atatürk'ün evlatlarıdır ve partiyi bugünkü açmaza sürükleyenlere hak ettikleri bedeli ödettirecektir. Panik ve telaşın nedeni, ruhlarını kemiren suçluluk duygusudur."
CHP'nin salı günkü grup toplantısında Şefik Zengin ceketini çıkararak muhalif Ersoy Bulut ve Hüseyin Özcan'ın üzerine yürümüş ve kendilerini kavga için salonun dışına davet etmişti.
Açıklamaya imza atan eski vekiller şunlar: Adnan Keskin, Gani Aşık, Necdet Karababa, Ali Haydar Şahin, Fatih Atay, Vahit Suiçmez, Mustafa Doğan, Celal Topkan, Bekir Kumbul, Sabri Ergül, Ömer Çiftçi, Rüştü Kurt, Turhan İrfanlıoğlu, Zeki Ünal, Sami Gökmen, Nurettin Karsu.