Eskişehir CHP'siz!

İlçe başkanı rahatsızmış
CHP Eskişehir'de, büyükşehir, iki ilçe, üç belde ve meclis üye adayını dün başvuru süresinin dolduğu saat 17.00'ye kadar İl Seçim Kurulu'na bildiremedi. CHP'liler "Kurula 17.05'te ulaştık ama reddedildik. İlçe başkanımız rahatsızlandığı için geciktik. Hukuki girişimde bulunacağız" dedi.
Baykal geziyi iptal etti
Seçim Kurulu'ndan bir yetkili olayı şöyle anlattı: "17.00'de CHP merkezinden telefonla liste istedik. 17.05'te İl Başkanı geldi. Ama liste yanında yoktu. Tutanak tuttuk, biz çıkarken liste geldi" Olay üzerine Baykal'ın bugünkü Eskişehir gezisi iptal edildi.
Haber: EYÜP KELEBEK / Arşivi

ESKİŞEHİR - CHP'nin yerel seçimlerde göstereceği adayların listesi, zamanında teslim edilmediği için Eskişehir İl Seçim Kurulu'nca kabul edilmedi. CHP'nin Eskişehir merkezde seçime katılması tehlikeye girdi.
CHP İl Başkanı Seyit Ali Uslu, dün saat 17.05'te İl Seçim Kurulu'na gittiklerinde başka bir partinin listelerini teslim etmekte olduğunu söyledi.Uslu, olayı şöyle anlattı:
"Onlar işlemini bitirdiği sırada bizim listeler geldi. Büyükşehir ile Odunpazarı ve Tepebaşı Belediye Başkan adaylarımız ile belediye meclis üyelerimizin başvurularını teslim etmek istediğimiz sırada saat 17.10'u gösteriyordu. İl Seçim Kurulu Başkanı Mustafa Kemal Tüfenk 'Saat doldu' diyerek başvurularımızı kabul etmedi. Noter çağırıp tutanak tutturacağız. CHP'nin seçimlere katılmasını engellemek hukuki değil."
'İçerde AKP'liler vardı'
CHP Merkez İlçe Başkanı Vedat Alp de Genel Merkez'in, adayların başvurusu için kendisini görevlendirdiğini, ancak rahatsızlığı nedeniyle geciktiğini söyledi.
CHP'nin, Büyükşehir Belediyesi ile alt belediyeler Tepebaşı ve Odunpazarı, merkeze bağlı beldeler Muttalip, Çukurhisar ve Gündüzler'de başkan adayları, belediye meclisi üyeleri ve il genel meclisi adayları seçim kuruluna bildirilemedi, ancak daha önce başvurusu yapılan diğer ilçelerin adayları seçime katılabilecek.
Seçim Kurulu yetkilisi ise şunları söyledi:
"AKP'liler 16.40'ta kurula geldi, evraklarını aldık. Saat 17.00'ye gelirken CHP il merkezine telefon edilerek, liste istendi. 17.05'te İl Başkanı Uslu geldi. Ancak liste yanında değildi. 17.10'a kadar liste beklendi, gelmedi. Seçim Kurulu Başkanı'nın talimatıyla tutanak tutuldu. Personel çıkarken, CHP'liler geldi, ancak kabul edilmedi."
Hukukçular CHP'nin itirazda bulunabileceğini, itiraz kabul edilirse Eskişehir merkezdeki sandıklarda kullanılacak oy pusulasında ambleminin yer almayacağını söyledi.
Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı avukat Aydın Güngör, görevli kişinin rahatsızlık mazeretinin bugün İl Seçim Kurulu'nca kabul edilmemesi durumunda üst kurullara itiraz edilebileceğini söyledi.
Olay üzerine CHP lideri Deniz Baykal Eskişehir gezisini iptal ederken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi de, "Hastalık mücbir sebebe girer. Yoksa çok büyük haksızlık olur. Yarın (bugün) sabah gerekli hukuki girişimlerde bulunacağız" dedi.