Eskişehir'de büyük yarış

Eskişehir'de AKP'nin karşısında DSP'nin adayı Büyükerşen şanslı. Konya ve Kayseri'de seçmenler, AKP'ye çok yakın.
Haber: Gürsel DOĞAN / Arşivi

KONYA

 • KEREM PULGAT/KAYHAN YILDIZ
  İslami sermayeli holdingleriyle anılan kentin yükselişi son yıllarda durdu. Yurtdışından para kaynağı kesilen holdinglerin çoğu zor duruma düşünce, kentte işsizlik en önemli sorun oldu.
  Konya Sanayi Odası rakamlarına göre 1990'lı yılların başında 70'e yaklaşan holding sayısı bugün 31'e düştü. Binlerce kişi işsiz kaldı. KOBİ'lerin de ekonomide önemli bir yeri var. Kendi öz sermayesiyle yatırım yapan Konyalı sanayici, kredi kullanmıyor.
  Türkiye'nin buğday ambarı olan Konya Ovası'nda kuraklık ve süne nedeniyle çiftçilerin gelir seviyesi düşüyor. Ürün kaybı zaman zaman yüzde 30'lara ulaşırken, Konya Ovası Projesi 20 yıldır tamamlanamadı.
  Mevlana Celaleddin-i Rumi'yle de anılan Konya, turizm açısında her geçen gün büyüyor. Ancak ziyaretlerin yüzde 95'inin günübirlik olması nedeniyle elde edilen gelir kent insanına yansımıyor. Çumra'daki
  9 bin yıllık Çatalhöyük ise gerek yurtiçi gerekse yurtdışında yeterince tanıtılamıyor.
  Gecekondulaşmanın yok denecek kadar az olduğu kentin sorunları, işsizlik, ulaşım, altyapı ve hava kirliliği olarak sıralanıyor.
  Bir zamanlar Erbakan'ın kalesi olarak bilinen Konya, bu kez AKP'nin elinde. AKP adayı Tahir Akyürek, şimdiden başkanlığını ilan etmiş gibi. Belediye başkanı ve SP adayı Mustafa Özkafa ise, partisi adına var olma mücadelesi veriyor. MHP adayı Hasan Kaya ve CHP adayı Hasan Sarımehmetoğlu da, umudunu kesmeden mücadele veriyor.

 • SEZGİN TÜZÜN (Veri Araştırma)
  18 Nisan 1999'da yapılan belediye başkanlığı seçimlerinde FP ile MHP'nin -pek yarış gibi sayılamayacak da olsa- rekabeti Konya büyükşehirdeki siyasi partiler arasında gündeme gelebilen tek yarış oldu.
  Uzak ara önde
  Bu yarışın da uzak ara birincisi elbette FP oluyor. Bu yapı, 1999'daki genel milletvekili seçimi için de geçerli. 2002 genel milletvekili seçimleriyse Konya'daki bu yarışımsı havayı da ortadan kaldırıveriyor.
  Konya'da bulunan her üç kayıtlı seçmenden ikisi ve sandıkta her dört geçerli oy kullanan seçmenin üçü AKP'ye oy veriyor. Dolayısıyla Konya AKP'nin kalesi, AKP Konya'nın hemen hemen tek partisi haline geliyor 2002 genel seçimlerinde.  Yeni bir şey beklenmemeli
  AKP'nin kalesinde 28 Mart 2004'te yapılacak büyükşehir belediye başkanlığı seçimlerinde, bir yarışmadan değil, bir sürprizden bile söz edebilmek olanaklı görünmüyor. Rakamların ortaya koyduğu bu yarışmasızlık, teklik durumunun ortaya çıkaracağı sonuca seçim sonrası rakamlarıyla bakmak belki yeni öğeler katar bu yapıya. Ancak, belki onu da katamaz.

  Altyapıda galeri sistemi

  Kentte altyapı şebekesinin, su ve kanalizasyonda yüzde 90'lar seviyesinde olduğunu belirten AKP adayı Tahir Akyürek, bunu yüzde 100'e çıkaracaklarını
  ve yağmur suyu terfi hattı kuracaklarını söyledi.
  MEDAŞ, Telekom, doğalgaz şirketleri ve KOSKİ ile görüşerek altyapıda galeri sistemine geçeceklerini vurgulayan Akyürek, atıksu arıtma tesisinin de yapılacağını ifade etti. Ana caddelerdeki ekonomik ömrünü tamamlamış asfaltları yenileyeceklerini dile getiren Akyürek, asfaltsız cadde ve sokak kalmayacağını kaydetti.
  Ulaşımda entegre bir sistemle çok katlı kavşaklar, yeraltı geçitleri ve alternatif yollar açılacağını belirten Akyürek, diğer projelerini de şöyle açıkladı: "Yeni tramvay hatlarıyla halkın ulaşımını rahatlatacağız. Metronun kurulmasını sağlayacağız ve katlı otoparklar kuracağız.
  Hava kirliliğini de sıkı kömür kontrolü ve sanayi tesislerine getirilecek filtre zorunluluğuyla yok edeceğiz. Kent içi ve çevresinde ormanlık alanlar kuracağız. Doğalgazın da devreye girmesiyle Konya, Türkiye'nin en temiz kenti olacak."
  K İ M D İ R ?
  1959'da Konya'da doğdu. AÜ Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. FP İl Başkanlığı'nın yanı sıra birçok sivil toplum örgütünün kuruluşunda yer aldı. Önceki yıl geçirdiği trafik kazasında ağır yaralanan ve bir oğlunu kaybeden Akyürek, kazanın ardından SP İl Başkanlığı görevinden ayrıldı. Kısa bir süre önce AKP'ye geçen Akyürek, evli ve üç çocuk babası.

  'Yaptıklarım bir teminat'

  Büyükşehir belediye başkanı olan ve SP' den yeniden aday gösterilen Mustafa Özkafa, geçen beş yıl içinde hava kirliliği, altyapı ve ulaşımla ilgili sorunları çözmek için pek çok proje uyguladıklarını söyledi.
  Özkafa, hava kirliliğini önlemek için belediye koordinatörlüğünde Emniyet Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü, Çevre ve Orman Müdürlüğü elemanlarıyla iki ekip halinde 24 saat üç vardiya denetim yaptıklarını ifade etti. Özkafa, doğalgazla ilgili çalışmaların da hızla sürdüğünü kaydetti.
  Altyapıya da büyük önem verdiklerini belirten Özkafa, "Şu anda Konya'da 3 milyar 562 milyon metre su şebekesi ve 2 milyar 250 milyon metre kanalizasyon şebekesi bulunuyor. Bir sorun yaşanmaması için ekiplerimiz aralıksız çalışıyor" dedi.
  Özkafa, ulaşım hakkında da şu bilgileri verdi: "Kentte ulaşımı rahatlatmak için yeni yollar, alt ve üstgeçitler yaptık. Konuyla ilgili bazı inşaatlar sürüyor. Önümüzdeki dönem içinde Sille kavşağı alt ve üstgeçit, Beyşehir yönündeki demiryolu üzerine altgeçit, Yenişehir Caddesi demiryoluna altgeçit ve dört ayrı bölgeye katlı kavşak yapılacak."
  K İ M D İ R ?
  1959'da Konya'da doğdu. Selçuk Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi'nden harita mühendisi olarak mezun oldu. Bir süre öğretmenlik ve serbest mühendislik yapan Özkafa, siyasi hayatına RP'de başladı. 1989'da RP'den Karatay Belediye Başkanı seçilen Özkafa, 1999'da da yine SP'den büyükşehir belediye başkanı oldu. Özkafa, evli ve beş çocuk babası.

  MHP adayı: Metro vaadi bir hayal
  Şehir tek merkezden idare edildiği için ulaşımda büyük sıkıntılar yaşandığını belirten MHP adayı Hasan Kaya, bunun için toplu taşımacılığa önem vereceklerini söyledi. Bazı adayların metro yaptırma sözü verdiğini
  anımsatan Kaya, bunun bir hayal olduğunu ileri sürdü:
  "Dünyanın en rahat taşımacılık sistemi metro. Ama ben Konya'da metro yapacağım dersem bu hayal olur. Metro çok pahalı bir yatırım. Belediyenin bütçesi uygun değil. Ayrıca rantabl olabilmesi için saatte 20 bine yakın yolcunun metro ile taşınması gerekir. Şu anda metro yapmak olanaksız. Yapılacak en iyi şey, mevcut raylı sistemi modernize edip, nüfus yoğunluğuna göre çeşitli bölgelere yaymak olacak."
  Hava kirliliğini önlemek için de en pratik çözümün doğalgaz olduğuna dikkat çeken Kaya, şu anda organize sanayide kullanılan doğalgazın şehir içine dağıtılmasını sağlayacaklarını söyledi.
  K İ M D İ R ?
  1949, Bozkır doğumlu. 1973'te İÜ İktisadi ve İdari Bilimler Akademisi'nden mezun oldu. Trakya Birlik Genel Müdürlüğü ve Gübre Fabrikaları A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. 1999'da MHP milletvekili seçildi. Fransızca bilen Kaya, evli ve üç çocuk babası.

  CHP adayı: Sorunu biliyoruz, çözeriz
  CHP adayı Hasan Sarımehmetoğlu'na göre kentin en önemli sorunları, altyapı, trafik ve hava kirliliği. Sarımehmetoğlu, bu sorunları şu projelerle şöyle çözecek:
  "İçme suyu hatlarındaki su kaybı yüzde 40'lara ulaşıyor. Bu nedenle maliyet artıyor. Su kaybını önlemek için içme suyu hatlarını yenileyeceğim.
  Böylece fiyatlar ucuzlayacak. Ayrıca yağmur suyu drenaj hattını tamamlayarak, atıksu ile yağmur suyunun ayrı kanallardan akmasını sağlayacağız. Atıksu arıtma tesisini de kuracağız.
  Trafiği rahatlatmak için bazı bölgelerdeki caddeleri büyüteceğiz, anayollara alternatif yollar açacağız. Ara caddeleri tek yön yaparak akışı rahatlatacağız. Mevcut tramvay hattı rehabilite edilerek hızlandırılacak. Hat, Meram ve Karatay'a uzatılacak.
  Haberleşme ve iletişim hatları yeraltına inecek. e-belediyecilik sistemine geçilecek. Doğalgaz kullanımını hızla yaygınlaştırarak, kentteki hava kirliliği önlenecek."
  K İ M D İ R ?
  1962, Doğanhisar doğumlu. ODTÜ Mühendislik-Mimarlık Fakültesi'nden mezun oldu. İnşaat sektöründe yurtiçi ve yurt dışında işveren ve yönetici olarak uzun yıllar görev yaptı. Evli ve iki çocuk babası olan Sarımehmetoğlu,
  İngilizce biliyor.


  KAYSERİ

  Anadolu'nun ilk yerleşim merkezlerinden biri olan Kayseri, son yıllarda sanayi ve ticaret alanında hızla yükseldi. Kentin yıllık ihracatı 550 milyon doları buluyor. Ülke olarak yaşanan ekonomik krizde Kayserili tüccar ve sanayici tedbirli davranmasıyla ve kendi öz sermayesiyle ayakta kalabildi.
  Gelişen ekonominin getirdiği göçle birlikte kentte hava kirliliği, toplu ulaşım ve işsizlik ciddi sorun olmaya başladı. Sosyal ve kültürel merkezlerden de yoksun olan kent merkezinde altyapı sorunu yok. Ancak göçle birlikte oluşan varoşlarda altyapı eksikliği önemli sorunlar yaratıyor.
 • SEZGİN TÜZÜN (Veri Araştırma)

  Seçmenin adresi çoktan belli
  2002 seçimi, 1999'un ilk üç partisini küçültürken, sandığa giden her iki seçmenden birinin oy verdiği rakipsiz bir güç yarattı: AKP. Küskün seçmenler karşı oy kullansa bile AKP'nin bu rakipsizliğini ortadan kaldıracak gibi görünmüyor.
  Büyükşehir belediye başkanı seçimi Kayseri'de FP ile MHP'nin güç dengesini değiştiriyor. 1999'da, milletvekili seçiminin birinci partisi olan MHP, hem büyükşehir hem de büyükşehrin ilçelerinin belediye başkanlığı seçiminde FP'den sonra geliyor.
  1999 yılındaki genel milletvekili seçimlerinde Kayseri'nin üçüncü partisi olan DSP, bu konumunu oy kaybına karşın belediye başkanlığı seçimlerinde de koruyor.
  2002 milletvekili seçimi Kayseri'de 1999 seçimlerinde öne çıkan ilk üç partiyi küçültürken, oy kullanan her iki seçmenden birinin oy verdiği yeni bir güç üretiyor. Bu güç, CHP ve HADEP dışındaki tüm partilerin Kayseri seçmeninden oy olan, ama ağırlıkla FP ve MHP seçmenine dayanan AKP.  Seçmenin parti tercihi aynı
  AKP Kayseri'de 2004 belediye başkanlığı seçimlerinin rakipsiz partisi olarak görünüyor. AKP'nin bu rakipsizliğini, küskün seçmenlerin sandık başına gidip AKP'ye karşı oy kullanması bile ortadan kaldırabilecek gibi görünmüyor. Kaldı ki Kayseri seçmeni, Ankara ve İzmit seçmeni gibi farklı seçimlerde farklı parti tercihlerini öne çıkaran bir seçmen yapısı da sergilemiyor.

  Gençler ve kadınlara iş
  CHP adayı Ali İhsan Alçı, sorunlara çözüm getirecek projelerini şöyle anlatıyor: "Kent içi trafiğini rahatlatmak için alt ve üstgeçitler yapılacak. Böylece önemli kavşaklardaki trafik akışı oldukça rahatlayacak.
  Yayalara geçiş hakkı veren, özürlü yurttaşların geçişlerine hak tanıyan yeni sinyalizasyon ve trafik akışı sağlanacak. Okulların önünde çocukların güvenli biçimde çıkışlarını sağlayacak trafik ışıklandırması ve önlemleri içeren uygulama yapılacak.
  Hava kirliliğini doğalgazla halledeceğiz. Doğalgazı kente yayacağız.
  Kentte işsizliği önlemek amacıyla acil eylem planı hazırlayacağız.
  İstihdam olanakları yaratmak için işadamlarının yatırım yapması teşvik edilecek, bürokrasi azaltılacak.
  Çağdaş belediyecilik
  Sadece yerel bir yönetici olarak değil, ülkesini ve kentini seven bir başkan adayı olarak gençlere, kadınlara iş olanakları yaratacağız.
  Halkın sosyal ve kültürel yaşantısına katkıda bulunacak, çağdaş bir belediyecilik anlayışı içinde olacağız.
  Çok sayıda iş kazası olan Orta ve Yeni Sanayi bölgelerinde ilkyardım merkezleri oluşturulacak. Kimsesizler, sokak çocukları, yaşlılar ve dilencilere sahip çıkılarak, belediye bünyesinde barındırılmaları sağlanacak."
  K İ M D İ R ?
  1948, Kayseri doğumlu. Ziraat yüksek mühendisi. Toprak Su Teşkilatı'nda görev yaptı. 1989'da Kocasinan Belediye Başkanı seçildi. Evli ve iki çocuk babası olan Alçı, İngilizce biliyor.

  AKP adayı Özhaseki: Popülizmden uzağız

  Halen başkan olan AKP adayı Mehmet Özhaseki, yeniden seçilince uygulamaya koyacağı projelerini şöyle anlattı:
  "Ortak itfaiye teşkilatı, ulaşım mastır planı, turizm mastır planı, raylı sistem, yeni gecekondu önleme bölgesi, 5 bin kişilik çok amaçlı kongre salonu, yeni terminal binası, prestij amaçlı iş merkezi, çocuk kültür parkı, gençlik merkezi, hobi bahçeleri, kent ormanı, pastırmacılar parkı, engelliler parkı, deprem danışmanlık büroları. Bu projeleri mayıs ayından itibaren hayata geçireceğiz.
  Popülizmden uzak, şeffaf, katılımcı, halkıyla barışık, insan merkezli, israfsız ve insaflı yönetim ilkemiz yine devam edecek. Kapuzbaşı şelaleleri, Sultansazlığı Kuş Cenneti, Erciyes Dağı, Hitit Ticaret Merkezi ve Kaniş-Karumu içine alan bir turizm mastır planı yapılacak.
  Ulaşım raylı sistemle çözülecek, gecekondu önleme bölgesi yapılacak. Fuar alanına 6 bin kişilik kongre merkezi inşa edilecek. Yeni terminal binası yapılacak. Eski terminal binası çok amaçlı iş merkezi olacak."
  K İ M D İ R ?
  1957, Kayseri doğumlu. Avukat, tekstil işi yapıyor. 1989'da RP'den Melikgazi, 1999'da FP'den büyükşehir belediye başkanı seçildi.
  Evli ve üç çocuk babası.


  ESKİŞEHİR

 • EYÜP KELEBEK

  Hesaplar CHP'den!
  İki üniversitesi, sanayisi, demiryolu ve karayollarının kesişme noktası olan Eskişehir'de en önemli sorunları, kent içi trafik sıkışıklığı, otopark yokluğu ve imarsızlık oluşturuyor. Kent, tramvay hattı kazı çalışmaları nedeniyle de şantiyeye döndü.
  CHP, 24 Şubat'ta listelerini ilçe seçim kuruluna 10 dakika geç teslim edince, başvurusu kabul edilmedi ve Eskişehir'de yarış dışı kaldı. Bu sürpriz gelişme AKP' nin planını bozdu. AKP, solun, CHP ile halen büyükşehir belediye başkanı olan ve çok sevilen DSP adayı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen arasında bölünmesinden yararlanıp, seçimi almayı düşünüyordu.
  Ancak CHP'nin unutkanlığı, Büyükerşen'i yarışta bir adım öne geçirdi. CHP'nin destek verdiği Büyükerşen, MHP, ANAP, GP ve DYP'ye oy verenlerden önemli bir oy alacak gibi. Hatta Büyükerşen'e AKP'li seçmenden bile oy gelmesi bekleniyor.
  AKP adayı Faruk Karaçay'ın da şansı büyük. Eskişehir seçmeni, yarışta adaylarını ikiye indirmiş durumda. Yani, seçim, DSP adayı Büyükerşen ile AKP adayı Karaçay arasında geçecek. AKP adayının en büyük avantajı partisinin iktidar olması. Ancak, bu avantaj tek başına yetmiyor.


 • SEZGİN TÜZÜN (Veri Araştırma)

 • CHP başvuruda gecikince, seçim dışı kaldı. Böylece AKP'nin yeni rakibi DSP adayı Büyükerşen oldu.
 • DSP adayı yarışta bir adım önde. CHP'nin tam desteğinin yanı sıra diğer partilerden de seveni çok.
  Eskişehir, 1999 seçimlerinde gösterilen adayın, partisi DSP'den daha fazla oy aldığı tek büyükşehir. Büyükşehri alan DSP, 1999'da DYP ile yarıştı.
  1999 milletvekili seçimlerinde DSP en yakın rakibinin yaklaşık üç katı oy alırken, MHP Eskişehir' in ikinci partisi oluyor. Ama 2002 seçimlerinde, DSP en çok oy yitiren parti olarak CHP'nin ikinci, GP'nin de üçüncü parti olmasını sağlayan oy kaymalarının kaynağı oluyor. Diğer partilerden ve 1999'da seçime katılmayanlardan aldığı oylarla Eskişehir'in birinci partisi olan AKP, DSP'nin yitirdiği oylara bakıldığında bu partiden de oy çalmış.  28 Mart'ta yarışacak konumda görünen iki partiden CHP'nin başvuruda geciktiği için seçim dışı kalması, AKP'nin rakibini değiştirdi. Partisi hemen hemen kalmayan DSP'li büyükşehir belediye başkanı, CHP'nin seçmen desteğiyle AKP'nin rakibi oldu. Böylece Eskişehir'de DSP'li belediye başkanıyla AKP'nin adayı arasında olabilecek bir çekişme gündeme geliyor. Dolayısıyla belediye başkanlığı seçiminde diğer partilerle küçük partilerin desteğini alabilen aday, yarışta şansını artıracak.

  DSP adayı Büyükerşen'in düşleri büyük

  1999'dan bu yana DSP'den büyükşehir belediye başkanlığı yapan Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Eskişehir'i geleceğe hazırlamak için yeniden göreve talip. Büyükerşen, belediye başkanlığı görevine geldiğinde ulaşımdan sosyal ve kültürel eksikliğe kadar birçok sorunla karşılaştı.
  Neler yaptı, neler
  Önce Porsuk Çayı'nı temizlenmesi ve tramvay ve içme suyu izale hattı projelerini hayata geçiren Büyükerşen, eski hal binasını gençlik merkezine dönüştürdü. Kente kalıcı bir tiyatro kazandırdı. Belediye senfoni orkestrasını kurup, eski mezarlık alanını anıt parka dönüştürdü. Belediye fırınından halka ucuz ekmek olanağı sağladı. Dar gelirlilerin ve esnafın yararlandığı belediye hastanesini hizmete soktu.
  Büyükerşen, uygulamaya koymak istediği daha çok sayıda projesinin olduğunu belirtiyor. Eskişehir'in Avrupa kenti olma yolunda ilerlediğini belirten Büyükerşen, hazırladığı bazı projelerini şöyle sıraladı:
 • Felçli çocukların kısa süreli kalabilecekleri mini kampüsler yapılacak.
 • Yerini satın aldığımız Toprak Mahsulleri Ofisi binasını öğrenci kenti olan Eskişehir'de öğrenci yurdu yapacağız.
 • Tarihi binaları yıkmak değil, eski fotoğraflardan faydalanarak yenilerini yapmayı, yıkılmamış ise gerekli kaynakları bularak restore etmeyi düşünüyorum.
 • Eskişehir'in içinden geçen ekonomik ömrünü tamamlamış sulama kanalları bir parça genişletilerek yenilenecek. Bunlar böylece, şehrin içerisinde birer mini Porsuk Çayı haline getirilecek.
 • Çevreyolu üzerindeki çökmüş eski evleri, eski besihaneleri canlandıracağız.
 • Yeni yapılmış, kentin çeşitli yerlerine konulacak heykeller var. Eskişehir'e gelmiş, bu heykel ve oturma gruplarında oturup fotoğraf çektiren turistleri düşlüyorum.
 • Odunpazarı semtindeki eski evler restore edilecek. Oralarda küçük kunduracıların, bakkal dükkânlarının, köfteci, berber ve pansiyonların bulunduğu bir bozkır şehrinde turistik mekân olarak yaratılmış bir özel yer düşlüyorum.
 • Bir projemiz de demiryolunun yeraltına alınması. Bu mutlaka yapılacak.
 • Aslında benim düşlerim çok. Yine seçilirsem, hepsini hayata geçireceğiz.
  K İ M D İ R ?
  1936, Eskişehir doğumlu. Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nin
  ilk mezunlarından. 1973'te profesör oldu. Aynı yıl hazırladığı 'Türkiye için Açıköğretim Modeli' projesi Açıköğretim Fakültesi olarak uygulamaya konuldu. 1982'de Anadolu Üniversitesi Rektörü oldu. Türkiye Radyo Televizyon Yüksek Kurulu Başkanlığı, Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı, Uluslararası Maliye Enstitüsü ve Avrupa İletişim Enstitüsü üyeliklerinde bulundu. Prof. Dr. Büyükerşen, evli ve iki çocuk babası.

  Diyalogla kesin çözüm

  Hayatını bugüne kadar belediyede çeşitli görevlerde bulunarak geçirdiğini anımsatan AKP adayı Faruk Karaçay, başkanlığa donanımlı bir şekilde hazırlandığını belirtti. Karaçay, başkan seçilirse, kuracağı termal tesislerle Eskişehir'i cazibe merkezi haline getireceği sözünü verdi.
  Tramvay projesini daha da geliştireceklerini belirten Karaçay, güzergâhları
  daha rantabl hale getireceklerini ifade etti. Kentte en büyük sorunun belediye ile kurumlar arasındaki diyalog eksikliği olduğunu belirten Karaçay, şunları söyledi:
  "Anadolu Üniversitesi, Osmangazi Üniversitesi, lokomotif üretimi yapan TÜLOMSAŞ gibi çok sayıda önemli kurumlar var. Bunların hepsinin potansiyeli yüksek. Ancak bunlar nedense bir araya gelemeyen kurumlar.
  Belediye başkanı seçilirsem ilk işim bu kurumlarla işbirliği yapmak olacak. Gerekirse ayaklarına beş kere gideceğim, ama bu birlikteliği sağlayacağım. Bu kurumların bir araya gelmesiyle Eskişehir'de yapılmayacak şey yok.
  Sivil toplum örgütlerini de çok ciddiye alıyorum. Onların ürettiği fikirlere değer veriyorum. Kaldı ki onlar da Eskişehir için uğraş veriyorlar.
  Sivil toplum örgütlerini sonuna kadar dinleyeceğim. Birlikte projeler üreteceğim. Kesinlikle halkın istediği bir başkan olacağım. Halkın istemediği hiçbir şey, üzerimde baskı da olsa yapılmayacak. Gerekirse bu konuda referanduma gideceğim.
  Eskişehir özel bir kent olacak. Diğer kentlerden bir bakışta ayrılabilecek özeliğe sahip olacak. Türkiye'de örnek gösterilecek, herkesin gıptayla baktığı bir kent haline gelecek."
  K İ M D İ R ?
  1952, Eskişehir doğumlu. 1979'dan bu yana belediyede çeşitli görevlerde çalıştı. En son 1994'te Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü oldu. Üçüncü ligde mücadele veren Eskişehir Eskispor Kulübü Başkanı. Evli ve iki çocuk babası.


 • Mehmet Ö. ALKAN

  Eski seçimlerden seçmeler
  Türkiye tarihinde ilk kez bir il, 1954 yılındaki seçimlerde iktidar partisinin istemediği bir milletvekilini seçtiği için cezalandırıldı. Osman Bölükbaşı, Menderes'in olduğu kadar Demokrat Partililerin de korkulu rüyasıydı. Özellikle 1950-1954 yılları arasında gerek Meclis içinde, gerek Meclis dışında yaptığı konuşmalarda Menderes'i ve DP'yi ağır ve iğneleyici bir dille eleştiriyordu. Milletvekilleri onunla herhangi bir tartışmaya girmekten çekinirdi. Menderes, bu baş edilmesi zor muhaliften kurtulmak istiyordu. 1954'teki seçimler öncesinde onun milletvekili seçilmemesi için gayret gösterdi.
  Bölükbaşı liderliğindeki Cumhuriyetçi Millet Partisi, 2 Mayıs 1954'teki seçimlere 45 ilde katıldı. Ancak yalnızca bir ilden, Kırşehir'den beş milletvekili çıkarabildi. Bunlardan biri Bölükbaşı'ydı. Bölükbaşı'nın
  yeniden milletvekili seçilmesinin Menderes'i çileden çıkardığı söylenir. Menderes hırsını Kırşehir'den almış ve bu ili ağır bir şekilde cezalandırmıştı. Gerçekten de Kırşehir'in muhalefete, hele de Bölükbaşı'nın partisine oy vermesine sinirlenen Adnan Menderes, Kırşehirlileri cezalandırmak için ili 'ilçe' haline getirdi.
  Kanun tasarısını inceleyen komisyonun başkanı DP'li Muhlis Tümay, tasarının hiçbir adalet düşüncesi ile bağdaşmadığını belirtmiş ve bu tasarının kanunlaşması vebalini yüklenmemek için başkanlıktan istifa etmişti. Yerine Nevşehir Milletvekili Hasan Hayati Ülkü başkan olarak seçilmişti. Bunun üzerine Bölükbaşı, "Neyse, ipimizi bir Nevşehirlinin çekmesi uygundur" diye espri yapmıştı.
  Bölükbaşı, Kırşehir konusundaki düzenlemeyi de 'Kırşehir faciası' olarak nitelemişti. Menderes ise işi pişkinliğe vuruyordu. Bölükbaşı'nın eleştirisine yanıt olarak, "Kırşehir faciası diyorlar. Eğer memlekette ilçe kalmak facia ise, hemen söyleyelim ki, memleketimizde halen 500 ilçe vardır. Onlar da bu hale göre facia içindeler" demişti.
  DP'nin ve Menderes'in hışmına uğrayan yalnızca Kırşehir değildi. Aynı seçimde CHP'ye oy veren Malatya da ikiye bölünerek Adıyaman ili oluşturuldu. 20 Temmuz'da ise 'Kırşehir vilayetinin kaldırılmasına ve Nevşehir kazasında (Nevşehir) adıyla yeniden bir vilayet kurulmasına dair kanun' ile Nevşehir ilçesi de il yapıldı.
  Menderes'in bu siyasi hıncı DP içinde de zaten var olan rahatsızlığı artırmıştı. DP içinde '19'lar olayı' denen muhalif bir hareket başlamıştı...
  1957'de erken seçim gündeme gelince, DP siyasal bir manevra yaparak 12 Haziran 1957'de Kırşehir'i tekrar il haline getirdi. Bölükbaşı, aynı yılın ekim ayındaki seçimlerde yine Kırşehir Milletvekili seçilerek Meclis'e girdi.

  Bir anı
  Dönemin DP Kayseri Milletvekili Servet Hacıpaşaoğlu, anılarında Kırşehir'le ilgili kanun konusunda şunları yazar:
  "...DP siyasi hayatının en büyük yanlışını yapıyordu. Kırşehir ilini ilçe yapacaktı. Bunu, ilk duyduğumuzda inanamamıştık; günün şakası sanmıştık. Sonradan öğrendik ki, gerçekten Kırşehir'i ilçe yapmak için gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Şaşılacak şeydi. Devleti, vatandaşın ayağına getirmek için, bazı nahiyeleri ilçe, bazı ilçeleri de il yapmak isteyen
  bir iktidarın, 40 yıllık Kırşehir ilini ilçe yapmak istemesi anlaşılır şey değildi.
  Bu kanunun gerekçesi ne olacaktı? Kırşehir'in Millet Partisi'ne oy vermesi. Bu, Türk toplumuna demokrasiyi getirmek isteyenlere karşı işlenmiş bir suç olabilir miydi? 490'lık DP grubunun, 495 olması ya da olmaması neyi değiştirirdi? Buna karşılık, küçük bir siyasi partinin, 5 milletvekili çıkarması Türkiye'deki demokratik mozaiki tamamlayıcı olamaz mıydı?.. Evet, DP iktidarı, görünürde Nevşehir'i il yapmak gerekçesiyle, aslında ise, Kırşehir'i cezalandırmak için son derece ilkel bir tutum içine girmişti." [Servet Hacıpaşaoğlu; Politika (İstanbul: Ceylan Matbaası, 1997) s.45-46]

  Bir fotoğraf  Yıl 1934. Zonguldak'ta seçim vakti. Memleketin tek partisi ve hâkimi CHP. Bu nedenle herkes rahat, 'telaşa mahal yok!'

  Portre
  Osman Bölükbaşı


  Türk siyasal yaşamının ilginç simalarından biri Osman Bölükbaşı'ydı (1913-6 Şubat 2002). Bölükbaşı muhalif kimliğiyle tanınırdı. Siyasal yaşamı 1946'da Demokrat Parti'yle başlamış, Millet Partisi, Cumhuriyetçi Millet Partisi ve Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi'nde (CKMP) devam etmişti. Bu partilerin genel başkanlıklarını da yaptı.
  1957'de 'Meclis'in manevi şahsiyetini tahkir ve tezyif' etmekle suçlandı. Dokunulmazlığı kaldırıldı ve tutuklandı. 149 gün süren tutukluluğun ardından tahliye edildi. 27 Mayıs darbesinden sonra Kurucu Meclis üyeliğine seçildi. 1961 genel seçimlerinin ardından kurulan koalisyon hükümetlerine katılmayı reddetti. CKMP, 1962'deki İnönü'nün kurduğu 2. koalisyon hükümetine katılınca, 28 milletvekiliyle partiden istifa ederek ikinci kez Millet Partisi'ni kurdu ve genel başkanlığını üstlendi.
  Bölükbaşı, 1972 yılında Millet Partisi genel başkanlığından, 9 Eylül 1973'te de milletvekilliğinden istifa ederek politikayı bıraktı.
  Osman Bölükbaşı uzun ve keyifli konuşmalarıyla da tanınırdı. Bazı konuşmaları rekorlar kitabına girecek türdendi. Örneğin Düzce'de yaptığı bir konuşma, tam 8 saat 35 dakika sürmüştü. Bir kamyoncu, Düzce'den yola çıkmış, yükünü İstanbul'a boşaltmış ve geri döndüğünde Bölükbaşı'nın hâlâ konuştuğuna tanık olmuştu. Ağzından hayretle şu sözler dökülmüştü:
  "Beyim bu nasıl iştir! Sabah buradan kereste yükledim, konuşuyordun. Yükümü İstanbul'a boşaltıp geldim, halen konuşuyorsun..."
  Osman Bölükbaşı 1961 seçimlerinde İzmit'te seçmenlere konuşma yapıyordu. Millet Partisi'nin İzmit İl Başkanı konuşmanın 28. dakikasında kalp krizi geçirerek öldü.
  Ertesi günü Adapazarı'na geçen Bölükbaşı'yı gençler, 'Aman Osman 27 dakikayı geçme!' Yazan pankartlarla karşılamıştı.
  Seçimlerde Bölükbaşı konuşacağı zaman meydanlar dolup taşardı. Halk onun konuşmasını büyük bir hararetle alkışlardı. Ancak mitinglerde toplanan kalabalıkların oyları sandığa yansımazdı. Bunu bilen Bölükbaşı kendisini dinlemek için toplananlara "Alkışlar bize, oylar DP'ye" diyerek takılırdı. 1961 sonrasında ise bu sözünü "Alkışlar bize, oylar AP'ye" şeklinde değiştirdi.
  'Tırt Osman'
  Bölükbaşı 'Daima muhalefet' ilkesini benimsemişti. Muhalefetini 1965 yılında TRT'ye de yöneltmiş ve TRT'ye 'Tırt' ismini takmıştı. Kendi lakabı da 'Tırt Osman'a çıktı.
  -----------------------------
  YARIN: ADANA-MERSİN-ANTALYA