Eskişehir'de CHP, DSP'li

CHP lideri Deniz Baykal seçime giremeyecekleri Eskişehir'de DSP'li Yılmaz Büyükerşen'i destekleyeceklerini açıkladı. Listeyi geç veren Eskişehir CHP İl Teşkilatı istifa etti.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - Eskişehir'de seçime katılma hakkını kaybeden CHP'nin Genel Başkanı
Deniz Baykal, "Biz olmasak bize en yakın aday olur" diyerek partisinin yerel seçimlerde DSP adayı Yılmaz Büyükerşen'i destekleyeceğini söyledi.
Partisinin başvuruda geç kaldığı gerekçesiyle Eskişehir'de seçimlere giremediğini anımsatan Baykal, "Biz isteriz ki, Eskişehir'de parti olarak seçimlere girelim. Bu olmuyorsa o zaman bize en yakın bir kadronun iş başına gelmesini isteriz" dedi. Büyükerşen'in bazı talepler öne sürmesi üzerine CHP'ye katılmasına karşı çıkan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Eskişehir Milletvekili Cevdet Selvi de benzer yönde bir mesaj vererek,
"Duygusal olmanın zamanı değil. CHP Türkiye ve Eskişehir için doğru olan katkıda bulunacaktır. Eskişehir'de güçlü bir örgütü olan CHP'li seçmende oylarını bilinçli bir şekilde değerlendirecektir" diye konuştu.
Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Aydın Güngör'ün listelerin tesliminde geç kalınması nedeniyle seçimlere katılamayacağını anımsatan Selvi, "Eskişehir'de listeler zamanında teslim edilemediği için bu durum ortaya çıktı. Sorumlu arkadaşlar görevlerini yerine getirmemişlerdir. Bu da suçtur. Sorumlu arkadaşlar vicdanlarının sesini dinleyerek istifa edecekler ya da partiden ihraç edileceklerdir" dedi.
Selvi'nin bu açıklamasından sonra CHP Eskişehir İl Teşkilatı istifa etti. CHP İl Başkanı Seyit Ali Uslu, yaptığı yazılı açıklamada, 15 kişilik yönetim kurulunun gördüğü lüzum üzerine istifa ettiğini belirtti. CHP Merkez İlçe Sekreteri İbrahim Arslan, CHP İl Başkanı Seyit Ali Uslu'nun istifa etmeden önce Merkez İlçe Başkanı Vedat Alp'i görevden aldığını söyledi. Arslan partiyi boş bırakmamak için Merkez İlçe Teşkilatı'nın istifa etmediğini, kararın 1 Mart'ta yapılacak toplantıda verileceğini belirtti.
Baykal kabul etmedi
CHP lideri Deniz Baykal görevinden istifa eden Eşref Erdem'in istifasını kabul etmediğini belirterek, "Sayın Erdem CHP'ye gönülden bağlı bir arkadaşımızdır. İnanıyorum ki, partililik bilinci ve sorumluluğu ile genel başkanın aldığı bu karara saygılı olacaktır" dedi.