Eskişehir'de CHP yok...

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), CHP'nin Eskişehir hakkındaki başvurusunu karara bağladı: İl Seçim Kurulu'na aday listesini geç teslim eden CHP, Eskişehir'de büyükşehir, iki ilçe ve üç beldede seçim dışı.

ANKARA - CHP, Eskişehir'de yerel seçime katılamayacak.
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) dün, '24 Şubat 2004 Salı günü saat 17.00'den sonra verilen aday listelerinin il ve ilçe seçim kurullarınca işleme konulmayacağına' oybirliğiyle karar verdi. Böylece İl Seçim Kurulu'na aday listesini geç veren CHP, Eskişehir'de büyükşehir, iki ilçe ve üç beldede seçime giremeyecek. YSK Başkanı Cengiz Erdoğan imzasıyla dün akşam yayımlanan duyuru şöyle:
"Kuruma yapılan başvurulardan, gerek 2972 sayılı Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanun'un 12. maddesinde, gerekse 28 Mart 2004 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimi'nde uygulanacak Seçim Takvimi'nde, 24 Şubat 2004 Salı günü 17.00'ye kadar verilmesi gereken aday listelerinin bazı seçim kurullarına bu saatten sonra verildiği ve belirtilen konuda bazı tereddütler oluştuğu anlaşılarak, dün, kurulumuzca, 24 Şubat Salı günü saat 17.00'den sonra verilen aday listelerinin il ve ilçe seçim kurullarınca işleme konulmayacağına oybirliği ile karar verilmiştir."
Öte yandan, Batman'da aday listelerini İlçe Seçim Kurulu'na yasal sürede vermedikleri gerekçesiyle AKP ve DYP bu ildeki merkez ilçede seçime giremeyecek. AKP ve DYP'nin itirazı halinde son kararı Yüksek Seçim Kurulu verecek.
(Radikal, dha)