Eşme ruhu nedir? Eşme neresidir?

Eşme ruhu nedir? Eşme neresidir?
Eşme ruhu nedir? Eşme neresidir?
Abdullah Öcalan'ın Nevruz'da okunan mektubunda yer verdiği Eşme ruhu ne anlama geliyor? Öcalan 'Eşme ruhu' diyerek neyi kastetti. Süleyman Şah türbesinin yeni yeri Suriye'deki Eşme köyü. Eşme köyü şu anda PYD kontrolünde. Öcalan'ın 'Eşme ruhu' olarak kastettiği şey, TST ile PYD'nin işbirliği yaparak Süleyman Şah'ı Eşme'ye taşıması. Genelkurmay ise bu açıklamalara tepki gösterdi.

Diyarbakır'daki Nevruz kutlamalarında HDP'li Sırrı Süreyye Önder ve Pervin Buldan tarafından okunan Abdullah Öcalan'ın mektubunda verdiği Nevruz mesajında, özellikle altını çizdiği 'Eşme Ruhu' ne anlama geliyor? Öcalan 'Eşme ruhu'yla neyi kastetti?

İşte cevabı...

Öcalan'ın "Eşme ruhu" diyerek hem operasyon sırasında yapıldığı belirtilen işbirliğini, hem de Süleyman Şah türbesinin, PYD kontrolü altındaki topraklara "emanet edilmesini" kastettiği yorumları yapılıyor.

ÖCALAN 'EŞME RUHU' İLE NEYİ KASTETTİ?

Kürt araştırmacı-yazar Ümit Fırat yaptığı açıklamada, Öcalan'ın "Eşme ruhu" vurgusunu yorumladı. Fırat'a göre, Öcalan, Suriye'deki Süleyman Şah Türbesi'nin, PYD kontrolündeki Eşme köyüne taşınmasını vurguladı ve bunu 'yeni tarihin sembolü' olarak nitelendirdi.

ÖCALAN EŞME RUHU İLE İLGİLİ NE DEMİŞTİ?

Öcalan'ın Nevruz mesajının yer aldığı mektubunda ilgili satırlar şöyleydi:

"...hem bölgemiz için hem de uluslararası dünya için büyük anlamı olan Kobani direnişini ve zaferini selamlıyorum. Bu temelde gelişen 'Eşme ruhunu' halklarımız arasında yeni tarihin sembolü olarak selamlıyorum. Yukarıda belirlemeye çalıştığım tüm bu saptamalar tek cümleyle tarihimizin ve güncelliğimizin toplum olarak yeniden revizyonu, restorasyonu ve yeniden inşası için değerli bir çağrıdır."

Fırat, Öcalan'ın "'Eşme ruhunu' halklarımız arasında yeni tarihin sembolü olarak selamlıyorum." ifadelerinin, toplumun Kürt olmayan kesimine açık bir mesaj olduğunu ileri sürdü. Türklere yönelik bu mesajın çok faydalı olacağına inandığını belirten Fırat, "Süleyman Şah dayanışması açıklanmamış bir ittifak oldu. Tarihteki yerini alacaktır" diye konuştu.

EŞME'NİN ÖNEMİ NEDİR?

Eşme, Süleyman Şah türbesinin Şah Fırat operasyonu ile taşındığı bölgenin adı. Eşme bölgesinin özelliği ise, kontrolünün Suriye'de PYD kontrolündeki Kobani bölgesinde yer alması.

Süleyman Şah türbesinin ve saygı karakolunun bulunduğu, anlaşmalarla Türkiye Cumhuriyeti olarak tanınmış olan asıl bölge ise IŞİD tehdidi altındaydı. Nitekim, Şah Fırat operasyonu da bu tehdit nedeniyle gerçekleştirildi.

Genelkurmay Başkanlığı ise Eşme ruhu ile ilgili bir yazılı açıklama yaptı. 

Genelkurmay Başkanlığı’nın açıklamasında şunlar vurgulandı:

"Bazı basın yayın organlarında; hiçbir zaman muhatabımız olmayan ve olmayacak olan terörist başının ’Eşme Ruhu’ açıklamasına atfen, Süleyman Şah Saygı Karakolu’nun Suriye toprakları içinde yer değiştirmesi ile ilgili olarak "TSK ile PYD/ PKK ’nın işbirliği yaptığı" yolundaki yayın ve haberlertamamen gerçek dışıdır. 31 yıldır Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Anayasal düzenini değiştirmeyi hedefleyen bir terör örgütü ile silahlı mücadele eden ve bu uğurda binlerce şehit ve gazi vermiş olan şerefli, haysiyetli ve onurlu Mill? Ordu Türk Silahlı Kuvvetlerine bu yakıştırmayı yapan kişileri ve yayın organlarını Yüce Türk Milleti önünde şiddetle kınıyoruz. Türk Silahlı Kuvvetleri, kendisine yasalarla verilmiş görevleri ve Hükümetlerimizin talimat ve direktifleri doğrultusunda Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Yüce Türk Milleti’ne yönelik her türlü terör örgütü ile mücadele etme azim ve kararlılığını sürdürmektedir. Açıklamalarımızda defaatle vurguladığımız üzere, Türk Silahlı Kuvvetleri, iç siyasi çekişmelerin bir aktörü olmayacak, Demokratik, Laik, Sosyal, Hukuk Devleti’nin gereklerini yerine getirmeye devam edecektir. Yüce Türk Milleti’ne saygıyla duyurulur."