Etyen Mahçupyan, Başbakan Davutoğlu'nun A Takımı'nda

Etyen Mahçupyan, Başbakan Davutoğlu'nun A Takımı'nda
Etyen Mahçupyan, Başbakan Davutoğlu'nun A Takımı'nda
Akil İnsanlar Heyeti'nde de yer alan gazeteci-yazar Etyen Mahçupyan, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun başdanışmanı oldu.

RADİKAL - Akil İnsanlar Heyeti’nde de yer alan gazeteci-yazar Etyen Mahçupyan, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun başdanışmanı oldu.

Milliyet Gazetesi'nden Kıvanç El'in haberine göre, Davutoğlu’nun Mahçupyan’a Akil İnsanlar toplantısında danışmanlık teklifini götürdüğü, Mahçupyan’ın da, “memnuniyetle” diyerek teklifi kabul ettiği belirtildi.

Davutoğlu ile Mahçupyan’ın tanışıklıklarının akademisyenlikleri dönemine dayandığı ve daha önce “demokrasi” ve “özgürlükler” konulu birçok toplantıda bir araya geldikleri belirtildi.

İkili arasında bir “entelektüel hukuku” olduğu da vurgulanırken Davutoğlu’nun başdanışmanlığı ve Dışişleri Bakanlığı döneminde de Mahçupyan ile görüşmelerini aksatmadan sürdürdüğü kaydedildi. Davutoğlu’nun Mahçupyan’a “aydın kimliği” nedeniyle danışmanlık teklifi götürdüğü de belirtildi.

Mahçupyan’ın “sivilleşme”, “demokratikleşme”, “devlet ve toplum ilişkileri” ve “azınlıklar” üzerine yaptığı çalışmalarla Davutoğlu’na destek olacağı, yakın bir çalışma sistemi geliştirileceği belirtildi. Mahçupyan’ın Cumhurbaşkanı ve Başbakan danışmanları içinde ilk, “gayrimüslim danışman”lar arasında olduğu da ileri sürülüyor. 


ETYEN MAHÇUPYAN KİMDİR?
1972’de Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği’nden mezun oldu ve aynı üniversitedeki işletme alanında yüksek lisans yaptı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin iktisat bölümünde de yüksek lisans yapan Mahçupyan, Radikal ve Agos gazetelerinde çalıştı. Uzun yıllar Zaman gazetesinde köşe yazarlığı yapan Mahçupyan, AKP hükümeti ile Gülen Cemaati arasındaki gerilimin 17 Aralık soruşturmasının ardından bir 'savaşa' dönmesiyle birlikte bu gazeteden ayrılarak Akşam gazetesine geçti. Mahçupyan halen Akşam'da köşe yazarlığını sürdürüyor.