Etyen Mahçupyan: Ermenilere yapılana soykırım dememek imkansız

Etyen Mahçupyan: Ermenilere yapılana soykırım dememek imkansız
Etyen Mahçupyan: Ermenilere yapılana soykırım dememek imkansız
Başbakanlık Başdanışmanı Etyen Mahçupyan "Bosna ve Afrika'da soykırım kabul edilirken Ermenilere yapılana soykırım dememek imkânsız" dedi.

RADİKAL - Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco'nun "20. Yüzyılın ilk soykırımı Ermenilere yapıldı" açıklaması hükümet kanadından sert tepkilere yol açarken, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Başdanışmanı Etyen Mahçupyan'dan da dikkat çekecek bir açıklama geldi. Mahçupyan, "Bosna ve Afrika ’da yaşananların soykırım olduğu kabul edilirken 1915’te Ermenilere yapılanlara soykırım dememek imkânsız" dedi.

Karar.com’a demeç veren Mahçupyan'ın Papa’nın "soykırım" açıklamasına ilişkin olarak, “Vatikan, üzerindeki 100 yıllık psikolojik ağırlığı atmıştır. Neden 100 yıl sonra bu kelimeyi kullandı demektense tersten bakıp bu kadar sene nasıl direndi demek lazım. Vatikan çoktan böyle bir şey söyleyebilirdi. Ama söylemedi” ifadesini kullandı.

"SOYKIRIM KELİMESİ ERMENİLER İÇİN SİYASİ DEĞİL PSİKOLOJİK"

Vatikan’ın açıklamasında siyasi bir taraf aramamak gerektiğini vurgulayan Mahçupyan, "hem Ermeniler için, hem Ermeni olmayanlar için soykırım kelimesinin artık siyasi olmaktan ziyade psikolojik bir anlam taşıdığını" kaydetti.

"ERMENİLERE YAPILANLARA SOYKIRIM DEMEMEK İMKANSIZ"

"Bosna ve Afrika’da yaşananların soykırım olduğu kabul edilirken 1915’te Ermenilere yapılanlara soykırım dememenin imkânsız olduğuna" dikkat çeken Mahçupyan, şöyle devam etti:

“Asıl olan yaşanmışlıkla yüzleşmektir. Yaşanmışlığa bakmak ve buradan birlikte ders çıkararak geleceği birlikte üretmektir önemli olan. Yoksa kelimenin önemi yok. 100 yıl öncesine de bakarken birlikte bakabiliyorsak bu önemlidir. Bugün burada yaşayan insanların birbirini anlamaları, birbirlerine bakıp dokunabilmesidir esas olan.”


  http://www.radikal.com.tr/133596813359688

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Öngörü - user471915

  Başbakan başdanışmanıda bunu söylediğine göre devlet kafadan kaybetmeyi kabullenmiş görünüyor. Bilmiyorlar ki bu değil Türkiye'de Avrupa Parlementosunda dahi kabul edilse Seçimi kaybedecekler. Ülkemizin böyle iftiralara iftiracılara taamülü yoktur. Adamlar bizim havasahamızdan uçup bize karşı işyapıyor, devlette göz yumuyor. Eğer bu AP de yada Türkiyede kabul edilirse Asından Zsine devletin her birimi bundan sorumlu tutulacaktır. Muhtarlık seçimi bile zora girecektir. Tarih sahnesinde tüm yaptıkları silinecek adları bu olayla , hayırlı olmayan bir şekilde anılacak Türk tarih sahnesinin kara lekeleri olarak bilineceklerdir.

  seçim çalışmalarında o zaman soykırım - hasanyılmaz

  temasını işlesin bakalım,kaç oy alıyor

  A HAAA - user678437

  hadi önceki açıklamaların neyse de, onları bir yere kadar sindirdiler. ama asıl şimdi bu açıklamanla tahminim kapı önüne konursun. e yani seçtiğin yol arkadaşına dikkat ediceksin ve mefaat gereği yola çıktıklarınla bir gün elbet çıkar çatışmasında ya da farklı doğrıların çatışmasında yollar ayrılır. neyse senin içinde hayırlısı diyelim. her ne kadar bize göre halkın karşısında bir taraf seçmiş olsanda...

  Tabii ki imkansiz! - AT1928

  Ermeni Soykirimini inkar edenler, herseyi inkar edebilirler. Sait Cetinoglu'nun su yazisini okumalarini tavsiye ederim. http://hyetert.blogspot.se/2015/04/1915-soykrm-surecinde-ermeni-gen.html

  Mahçupyan - user1063299

  Belliki bir mahçubiyetlik duygusu hissetmiş

  Ermenistan.. - kaşınan adam

  Ermenistan'nın 1930-1932 yıllarında Stalin tarafından açlığa mahkum edlilerek ölüme terk edilen 8 milyon Ukraynalı ile ikinci dünya savaşı sonrası yerlerinden yurtlarından sürülerek Sibiryaya sürülen insanların yollarda telef olmasını soykırım olarak kabul etmediğini biliyormusunuz. Orta Asyaya sürülen toplumların durumu , kendi durumlarına bire bir benzemesine karşın bunların çoğunluğu Türk olduğu için,soykırım kabul etmiyor olduğunu düşünsek bile ,Ukraynalıların durumunu neden soykırım olarak kabul etmiyorlar.

  Etyen beye BRAVO - radi11

  buyuk bir cesaret ornegi gosterdi; aynen katiliyorum. iste bu. Davudoglu-AKPsi Etyeni gozden cikarirsa bile onemli degil. Asil oan, asil durmakti ve hak olan svaunmakti. Etyen bu kez bunu yapti.