Evren ve Şahinkaya'nın ifadeleri kayıtla alınacak

Evren ve Şahinkaya'nın ifadeleri kayıtla alınacak
Evren ve Şahinkaya'nın ifadeleri kayıtla alınacak
Davanın savcısı, "dosyaya gelen üniversite ve adli tıp raporları dikkate alındığında, sanıkların sesli ve görüntülü iletişim tekniği kullanılarak savunmalarının alınmasını" istedi.

ANKARA - 12 Eylül askeri darbesine ilişkin davada Cumhuriyet Savcısı Hakan Yüksel, sanıklar Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın ifadelerinin sesli ve görüntülü iletişim tekniği kullanılarak alınmasını istedi.
Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edilen ve sanıkların hazır bulunmadığı duruşmada, sanık avukatları ile müdahiller, müdahil olma talebinde bulunanlar ve avukatları katıldı.
Duruşmada, dosyaya giren belgeler tutanağa geçirildikten sonra müdahale talebinde bulunanlar ile bazı avukatlar söz aldı.
Daha sonra görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı Yüksel, “dosyaya gelen üniversite ve adli tıp raporları dikkate alındığında, sanıkların CMK'nın 196/4. maddesi gereğince sesli ve görüntülü iletişim tekniği kullanılarak savunmalarının alınmasını” istedi.

MAHKEME ÖNÜNDE PROTESTO
Duruşma görülürken çok sayıda sivil toplum kuruluşu adliye önünde protesto gösterisi yaptı.
Adliye önündeki gruplar arasında, Devrimci 78'liler Federasyonu, Yusufiye Derneği, 12 Eylül'ü Yargılama Platformu, Avusturya ve Almanya'dan bazı sosyalist grupların temsilcileriyle bazı siyasi partiler yer aldı.
12 Eylül'ü Yargılama Platformu adına basın açıklaması yapan Nimet Tanrıkulu, 12 Eylül mahkemelerinin kararlarının bir bütün olarak “hukuk garabeti” olduğunu, işkence altında alınan ifadelerle bu karaların verildiğini belirtti.
Bağımsız İstanbul Milletvekili Levent Tüzel de 12 Eylül'ü Yargılama Platformu'nun 12 Eylül işkencecilerinin listesini mahkemeye sunduğunu ifade ederek, bu işkencecilerin yargılanmasını istediklerini söyledi. (ajanslar)