F tipi AB raporunda yok ki

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, F tipi cezaevlerini AB'nin İlerleme Raporu'yla savunarak, "Cezaevleriyle ilgili iyileştirmeler olmasa, bu hususlar İlerleme Raporu'nda yer alırdı. Devlet yılda 20 trilyon kaynak aktarıyor.

ANKARA - Adalet Bakanı Cemil Çiçek, F tipi cezaevlerini AB'nin İlerleme Raporu'yla savunarak, "Cezaevleriyle ilgili iyileştirmeler olmasa, bu hususlar İlerleme Raporu'nda yer alırdı. Devlet yılda 20 trilyon kaynak aktarıyor. Daracık falan da değil, devlet konukevi gibi" diye konuştu.
TBMM Genel Kurulu'nda gündem dışı söz alan CHP İstanbul Milletvekili Hasan Aydın, F tipi cezaevlerinde insanların önce küçük bir hücreye konup yalnızlaştırıldığını ve psikolojik baskı yapıldığını öne sürerken, "Müthiş bir işkence ve yok etme ortamı" dedi.
Aydın'ın eleştirilerini yanıtlayan bakan Çiçek ise şöyle konuştu:
"Cezaevleriyle ilgili iyileştirmeler söz konusu olmasa, bu hususlar
İlerleme Raporu'nda yer alırdı. AB'nin bunları görmezden gelmesi söz konusu değil. Daha fazla iyileştirme çalışması devam ediyor. F tipinde organize suç örgütleri ile terör suçluları kalıyor. Bir güvenlik standardı yakalamak zorundayız. F tipi ya da L tipi dediğimiz yedi kişinin bir arada kaldığı cezaevlerinin devlete maliyeti, yıllık 20 trilyon lira. Bu millet sağlıktan, eğitimden kesiyor, buradaki insanların topluma kazandırılması adına 20 trilyonluk bir kaynağı 450-500 kişinin kaldığı cezaevlerine ayırabiliyor. Bakanlığa verilen kaynağın çok büyük bir kısmı, zaten bu cezaevlerine gidiyor."
Türkiye'deki cezaevlerini eleştiren bir AB ülkesinin cezaevinde inceleme yaptığını belirten Adalet Bakanı, şöyle devam etti:
"O cezaevini bizimkiyle kıyas ettiğinizde, 50 defa söylenecek husus var. Türkiye bu alanda önemli mesafeler kat etti, edecek de. F tipi cezaevleri de buna dahil. Bizim F tipinde, disiplin suçu yoksa, üç kişi bir arada kalıyor. İki katlı. Alt kat da daracık falan değil. 40 metrekare avlusu var. Alt katta 20-25 metrekare salon var. Televizyon ve buzdolabı var. Reklamını da yapmış olmayalım yani. Karikatürize etmek istemiyorum ama bunlar cezaevi değil, devlet konukevidir."
Çiçek, son günlerde gündeme getirilen Abdullah Öcalan'ın bulunduğu cezaevi ve avukatlarıyla ilgili iddialara da değindi. Bakan, hükümlülerin yakınları ve avukatları kendilerine tanınan hakları kötüye kullanıyorsa, bu konuda kendilerine gelen her bilgiyi, suç içeriyorsa savcılıklara bildirdiklerini açıkladı. Çiçek, bu konuda kendilerine 39 kanaldan bilgi geldiğini ve 39 işlem yapılarak savcılıklara bildirildiğini söylerken, "Bağımsız yargı bu konuda görevini yapmaya çalışıyor" dedi.