'F tipi' tasarısı gündem dışı

Hükümet, F tipi cezaevlerini yasal hale getirip hücre hapsi, tek tip elbise, çalışma zorunluluğu öngören tasarıyı geri çekti.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Hükümet, F tipi cezaevlerini yasallaştırıp, hücre hapsi, tek tip elbise, çalışma zorunluluğu öngören ceza infaz kanun tasarısını (CİK) Meclis'ten çekti. Hükümet, kamuoyunda eylemlerle protesto edilen tasarıyı yeniden düzenleyerek Meclis'e gönderecek.
Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yapan hükümet sözcüsü Cemil Çiçek, Adalet Alt Komisyonu'ndaki CİK tasarısını, TCK ve CMUK' ta yapılan değişiklikler doğrultusunda yeniden düzenlemek için çektiklerini açıkladı. Çiçek, iki tasarının 17 Aralık zirvesi öncesinde yasalaştırılacağını söyledi. Tasarının en tartışmalı hükümleri şöyle:
F Tipi: 'Sıkı güvenlikli kapalı ceza infaz kurumları' başlıklı düzenleme ile F tipi cezaevleri yasal hale getiriliyor. Sivil toplum örgütleri ise F tipine 'tutuklu ve hükümlüler için olması gereken asgari insani koşulların ortadan kalkacağı' gerekçesiyle karşı çıkıyor.
Zorla çalıştırma: Hükümlüler cezaevindeki atölyelerde ya da dışarıda inşaat, yol yapımı, tarım, orman, deniz, madencilik gibi sektörlerde zorunlu çalıştırılabilecek. Sivil toplum örgütleri cezaevlerinde hiç kimsenin zorla çalıştırılamayacağı, bunun bir kölelik düzeni olacağı görüşünü savunuyor.
Hücre cezası: Disiplin suçları için hücre cezası yasal hale getiriliyor. Buna göre, cezaevi tesislerinin araç ve gereçlerine zarar vermek, tünel kazmaya ve firara teşebbüs etmek, hükümlü ve tutukluları idareye karşı kışkırtmak veya isyana kalkışmak, sayım ve aramalara şiddet kullanarak engel olmak, kurum personeline hakaret veya tehditte bulunmak hücre cezası için yeterli sayılacak. Sivil toplum örgütleri 'insan onuruna aykırı olduğu ve tecrit anlamına geleceği için düzenlemeye karşı.
Tek tip elbise: Kişisel elbisesini giymesine izin verilmeyen hükümlüye, yazlık ve kışlık olmak üzere giysi verilecek. Hükümlünün bu giysiyi giymesi zorunlu. Sivil toplum örgütleri, bu düzenlemeyi 'dayatma' olarak niteliyor.
AKP de istemiyor
AKP'lilerin büyük bölümünün 'tek tip elbise' ile 'zorunlu çalıştırmaya' karşı olduğu, hükümetin bu iki düzenlemede değişiklik yapabileceği belirtildi. CHP'li Orhan Eraslan da, "Umarız hükümet bu konularda değişiklik yapar" dedi.