'Farklı' bir resepsiyon

'Farklı' bir resepsiyon
'Farklı' bir resepsiyon

Fotoğraf: SELAHATTİN SÖNMEZ

Meclis resepsiyonunda dün iki ilk birden yaşandı. Türbanıyla Emine Erdoğan, bonesiyle de Gülten Çiçek ilk kez resepsiyona katıldı. Askerler de ilk kez türbanlı bir resepsiyonda yer aldı.

ANKARA-  AKP iktidarının 10. yılına denk gelen 23 Nisan Kutlama Resepsiyonu’nda birçok ilk yaşandı. Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in eşli verdiği davet, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın eşi Emine Erdoğan’ın katıldığı ilk resepsiyon oldu. Daha önce türban veya BDP nedeniyle Köşk’teki ve Meclis’teki resepsiyonları boykot eden askerler de tam kadro dün Meclis’teki resepsiyondaydı.
Davete yalnız katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Davet ilk kez eşli oldu” yorumlarına, “Normali eşli olması. Eşsiz olması normal değildi” yanıtını verdi. Başbakan Tayyip Erdoğan da “Daha önce farklı şartlar olduğu için uygun değildi ama şimdi uygun şartlar oluştuğu için bugün birlikte olalım dedik” diye konuştu.
Çiçek de, eşli davet çağrısının ‘geleneklere uygun’ olduğunu belirterek, “Bugün bayram. Çok fazla sağdan soldan iğne batırmaya gerek yok” yorumunda bulundu.
Gündüz düzenlenen resmi törenlere ve TBMM Genel Kurulu’ndaki oturuma katılan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ise akşam TBMM’deki resepsiyona katılmadı. Kılıçdaroğlu, sorular üzerine, Çiçek’e yönelik bir tavrının olmadığına işaret etti.TBMM’deki resepsiyona CHP’den sadece Ankara Milletvekili Sinan Aygün’ün katılması dikkat çekti.
Gündüz Meclis’teki etkinliklere katılmayan BDP’liler, akşam da resepsiyona gelmedi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise kurmay heyeti ile birlikte katılım gösterdi. Uzun bir aradan sonra Meclis resepsiyonuna Genelkurmay’dan da katılım oldu. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile kuvvet komutanları tam kadro geldi. Bir çok AKP’li milletvekilinin de başörtülü eşleri ile gelmesi dikkat çekti. 

Bahçeli: Normalleşme
Bahçeli, gazetecilerin “Genelkurmay Başkanı resepsiyona katıldı” hatırlatmasına, “AK Parti’nin 9. yılı hayırlı oluyor. Olumlu bir gelişme. Gerilimi aşağı çeker. Normalleşme sürecini hızlandırır” karşılığını verdi. Bahçeli, türbanlı katılıma ilişkin de “ Hayat normalleşiyor, güzel bir Türkiye’ye doğru gidiliyor” dedi.
Meclis Başkanı Çiçek, resepsiyon davetiyesini ‘eşli’ bastırtmıştı. Beklenildiği gibi de oldu. Cemil Çiçek resepsiyona başını ‘bone’ ile örten eşi Gülten Çiçek ile birlikte geldi. Çiçek çifti konuklarını salonun girişinde tek tek karşılayarak tokalaştı. 

Hayrünnisa Gül yoktu
Cemil Çiçek ve Gülten Çiçek, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü ise dışarı çıkarak kapıda karşıladı. Cumhurbaşkanı’nın eşi Hayrünnisa Gül olmadan tek başına gelmesi dikkat çekti. Daha sonra Cumhurbaşkanı ile tekrar içeri gelen Çiçek çifti, Başbakan Erdoğan’ın gecikmesi üzerine Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’le bir süre ayaküstü sohbet etti. 

Gül: Memmuniyet verici
Cumhurbaşkanı Gül, gazetecilerin soruları üzerine, partilerin protestosu nedeniyle kutlamaların eksik katılımla gerçekleştirilmesi konusunda değerlendirmelerde bulundu. Doğru olanın tüm milletvekillerinin resepsiyonda bulunması olduğunu vurgulayan Gül, eşli davetle ilgili olarak da “Eşli olması normaldir. Bu işler böyledir. Eşsiz olması normal değildir. Gelenek böyledir. Kendimize has bazı durumlar ayarlamak hasıl olmuştu” diye konuştu. Gül, komutanların resepsiyona katılımıyla ilgili olarak da devletin tüm kurumlarının katıldığı bir yerde onların da bulunmasının memnuniyet verici olduğunu ifade etti.
İlerleyen dakikalarda Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte Meclis’e geldi. Çiçek çifti, Erdoğanları da salonun kapısında karşıladı. Gülten Çiçek ve Emine Erdoğan’ın samimi tavırları gözlerden kaçmadı. 

Erdoğan: Şartlar uygun
Gazeteciler Başbakan Erdoğan’a, eşi Emine Erdoğan’la ilk kez 23 Nisan resepsiyona geldiğini hatırlatması üzerine “Daha önce farklı şartlar olduğu için uygun değildi. Ama şimdi uygun şartlar oluştuğu için bugün birlikte olalım dedik” dedi. Erdoğan, “Askerler de uzun zamandır ilk defa resepsiyona geldiler. Komuta kademesi de tam kadro burada...” denmesi üzerine, “Buradalar değil mi? Güzel..” karşılığını verdi. 

Özel: Ne yazacaksınız?
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel de gazetecilerin eşli resepsiyon sorularıyla karşılaştı. Resepsiyonunun eşli olduğu hatırlatılarak “Sizin eşlerinizi göremedik” diyen gazetecilere Özel, “Merak ediyorum bakalım. Yarın ne yazacaksınız” karşılığını verdi. Aynı gazetecinin, “Sizin söylediklerinizi yazacağız” sözleri üzerine Özel, “Benim söylediklerimi yazmıyorsunuz. Söylemediklerimi yazıyorsunuz” dedi. Çıkışta Gül, Erdoğan ve Çiçek’in bir süre sohbet etmesi dikkat çekti. Gülten Çiçek’in Emine Erdoğan aracına binerken sarılıp öpmesi dikkat çekti. (RADİKAL)