Fatma Şahin: Geriye kalan hiç kimse mağdur ve mahrum olmayacak

Fatma Şahin: Geriye kalan hiç kimse mağdur ve mahrum olmayacak
Fatma Şahin: Geriye kalan hiç kimse mağdur ve mahrum olmayacak
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Gaziantep'teki patlamada hayatını kaybedenlerin ailelerine asgari ücret kadar aylık bağlanacağını belirterek, "Çok ciddi hem mali destek var, hem sosyal destek var. Yani geriye kalan hiç kimse mağdur ve mahrum olmayacak" dedi.

GAZİANTEP - Şahin, patlamanın meydana geldiği Karşıyaka Korutürk Caddesi'ndeki Şehitkamil İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgi aldıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, patlamaya ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınanlarla ilgili sorusu üzerine Şahin, “Sayın Valimiz saat 17.30'da operasyonun güvenlik boyutu ve emniyet boyutuyla ilgili teknik açıklamalar yapacak. Oradan çok daha detaylı bilgi alırsınız. Ama ben şu kadarını söylüyorum, çok ilerledik. Kamuoyu ciddi manada tatmin olacak inşallah” diye konuştu.

“Dün şehitlerimizin ailelerini ziyaret ettik, onların dertleriyle dertlendik, acılarını paylaştık, 'acınız acımız, kaderiniz kaderimiz, kederiniz kederimiz' dedik. Bugün yine beraberiz. Bu sokaklar bizim 10 yıldan beri siyaset yaptığımız bizim canımız ciğerimiz, akrabalarımız, dostlarımız, kardeşlerimiz, canlarımız... Onlar ne kadar mutlu ve huzurlu olursa bu ekip o kadar mutlu ve huzurlu olur. Onlar ne kadar güçlü ise bu ekip o kadar güçlü olur. Şimdi onları ziyaret edeceğiz, hal hatır soracağız, farklı talepler varsa onları dinleyeceğiz. Gaziantep yaralarını hızlı bir şekilde sarıyor. Gaziliğin getirdiği ruh da burada biz birliğimizi, beraberliğimizi atalarımızdan tarihimizden alıyoruz. Medeniyetimizden alıyoruz, bizi biz yapan değerlerimizden alıyoruz.

Dimdik ayakta olduklarını, şehrin yine kalkınmanın, sanayinin, kültürün başkenti olduğunu ve kentte huzur ve barışın tesis edildiğini anlatan Şahin, “Terör örgütü bu yaptığı eylemin altında kalacak ve kendi yok olacaktır. İnşallah her şey çok daha iyi olacak. Bittiklerinin başlangıcı olacak. Bebeği katledenler hesabı çok daha zor verecek” dedi.

ÖLENLERİN AİLELERİNE DESTEK
Bakan Şahin, patlamada hayatını kaybedenlerin ailelerinin de mağdur olmaması için çalışmalar yaptıklarını vurgulayarak şöyle konuştu:

“Şimdi zaten biliyorsun son çıkardığımız yasa çok güçlü bir paketti. Hem şehitlerimiz, yakınlarımız hem gazilere hem de terör mağdurlarına. Biz bunu kumrular için biz bunu Serap kızımız için çıkarmıştık, bugün Sena kızımızın da... Allah mekanını cennet etsin ruhu şad olsun onlar zaten melek oldular ve cennetteler. Allah onların rahmetini ve şefaatini hepimizin üzerine nasip etsin. Ona da uygulamak hem de yasa çıktıktan sonra yasayı çıkaran bakanlık olarak kendi şehrimde uygulamak çok manidar. Mukadderat buymuş. Yasanın ne kadar çok işe yaradığını ve gittiğim zaman ailelerin mağduriyetini ve mahrumiyetini gördüğüm zaman ne kadar çok yarayı saracağını görmüş olmanın da büyük bir ruhi rahatlığını da hissettiğimi söylemek istiyorum.

İnşallah net asgari ücret aylık bağlanacak. Çok ciddi hem mali destek var, hem sosyal destek var. Yani geriye kalan hiç kimse mağdur ve mahrum olmayacak. Tek canları getiremiyoruz. Bütün derdimiz ciğerimizin yangısı ondan. Yoksa bu devlet büyük, gereken bütün her şeyi yapacak, 25 bin TL ön ödeme yapılacak.”(aa)