Fatura üst kurullara

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik hakkında okul ihalelerine fesat karıştırdığı gerekçesiyle verilen soruşturma önergesi AKP'nin oylarıyla reddedildi. Kamu İhale Kurumu'nun (KİK) 14'ünün düzeltilmesini...
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik hakkında okul ihalelerine fesat karıştırdığı gerekçesiyle verilen soruşturma önergesi AKP'nin oylarıyla reddedildi. Kamu İhale Kurumu'nun (KİK) 14'ünün düzeltilmesini, 48'ine de Başbakanlığın el koymasını istediği MEB ihaleleriyle ilgili iddialar nedeniyle TBMM'de CHP tarafından Bakan Çelik için verilen soruşturma önergesi, dün AKP'yi alarma geçirdi.
Çok sayıda AKP'linin Genel Kurul'daki gizli oylamada, Çelik'e soruşturma talebine 'evet' oyu kullanacağı haberleri üzerine AKP yönetimi tedbir alma ihtiyacı duydu. Erdoğan'ın isteğiyle AKP Grubu dün kapalı toplandı. İddialara yanıtını kitap haline getirerek gruba dağıtan Çelik, ihalelerin usulüne uygun yapıldığını, hiç kimsenin hakkının yenmediğini, en ucuz teklif veren kişiye ihalenin verildiğini söyledi.
Erdoğan savundu
Başbakan Tayyip Erdoğan da, Genel Kurul'da yapılacak oylamayla ilgili Çelik'e destek istedi. "Ben araştırdım, tatmin oldum, yolsuzluk gibi bir şeye rastlayamadım" diyen Erdoğan, Çelik'e dönerek KİK'le ilgili neden dava açmadığını sordu. Bunun üzerine Çelik, KİK'e dava açacağını açıkladı. CHP'nin olaya ideolojik yaklaştığını ileri süren Erdoğan, önergenin siyasi olduğunu savundu. KİK başta olmak üzere üst kurullardan şikâyetçi olan Erdoğan, "Çağırıp görüşüyoruz, 'İşleri hızlandırın' diyoruz. 'Tamam' diyerek gidiyorlar, sonra kendi bildiklerini okuyorlar. Bize kan kusturuyorlar, işlerimizi geciktiriyorlar, sıkıntı yaratıyorlar" dedi. Üst kurulları yeniden düzenleyeceklerini açıklayan Erdoğan, üst kurulların üstüne bir üst kurul kurmak için çalışma yaptıklarını söyledi.
Öğleden sonra toplanan Genel Kurul'da ise önerge görüşüldü. Gizli oylamaya 485 milletvekili katılırken, önerge 165'e karşı 304 oyla reddedildi. 11 milletvekili çekimser kaldı, üç boş, iki de geçersiz oy kullanıldı. İçtüzük gereği oy kullanamayan TBMM Başkanı Bülent Arınç dışında 367 milletvekiline sahip olan AKP'den 63 milletvekilinin oylamaya katılmaması dikkati çekti.
Oylamadan önce önerge hakkında konuşan CHP'li Algan Hacaloğlu, "İhalelerle ilgili pis kokular ve duyumlar alıyoruz" dedi.
Çelik: Dava açacağım
Çelik ise, KİK'in ihalelerle ilgili alışık olmayan bir üslup kullandığını savundu. Çelik, KİK'in kararlarını kendilerine bildirmeden kamuoyuna açıkladığını ve dosyayı Başbakanlığa gönderdiğini kaydetti. KİK'in en düşük fiyatı veren firmaların teklifinin dikkate alınması yönündeki tebliğinin kendileri ihaleye çıktıktan sonra yayımlandığını anımsatan Çelik, bunun da yasaya aykırı olduğunu ileri sürdü. Çelik, şunları söyledi:
"Ben de KİK'i dava edeceğim, çünkü taraflı davranıyor. En düşük fiyatı verene neden ihalenin verilmediği soruluyor. Depremlerde kamu binalarında yüzlerce vatandaşımız can verdi. Fiyatı ucuz görünen ihalelerin bedeli ağır olmuş, bu binalar vatandaşlarımızın mezarı haline gelmiş. Fiyatı ucuz diye böyle binalar yapılmasına izin vermem."