Feleknas Uca milletvekili seçildi mi?

Feleknas Uca milletvekili seçildi mi?
Feleknas Uca milletvekili seçildi mi?
Avrupa Parlamentosu'nda (AP) uzun yıllar milletvekilliği yapan Feleknas Uca, 2015 Milletvekili Genel Seçimleri için HDP'den Diyarbakır Milletvekili adayı oldu. 7 Haziran seçim sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte Uca'nın TBMM'ye seçilip seçilmediği merak konusu oldu. Peki Feleknas Uca milletvekili oldu mu? İşte konuyla ilgili detaylar...

RADİKAL - Feleknas Uca, HDP’nin Diyarbakır’da 4. sıra milletvekili adayı oldu. Uzun yıllar yaşadığı Almanya’da aktif bir siyasi yaşam süren Uca, bir ilke imza atarak AP’nin ardından TBMM’de de görev yapmak için yola koyulmuştu. Sandıkların açılmasıyla elde edilen sonuçlara göre Uca milletvekili oldu ve TBMM’nin 25. Döneminde HDP’den meclise girdi.  


FELEKNAS UCA KİMDİR?

17 Eylül 1976 yılında Aşağı Saksonya’nın Celle kentinde doğan Feleknas Uca Ezidi bir aileye mensup. Uca, 22 yaşındayken Almanya’daki Sosyalist Demokrat Parti ‘nin listesinden Avrupa Parlamento milletvekilliğine seçildi. 1999’dan 2009’a kadar bu görevi yürüttü. 1999-2004 yılları arasında Avrupa Parlamentosu Kültür, Eğitim , Medya ve Fırsat Eşitliği komitesindeydi. Ayrıca Türkiye -Avrupa Birliği Karma Parlamento üyesiydi. Uca, 30 Ocak 2015 Irak seçimine kadar dünyada tek Ezidi milletvekili olma özelliğine sahip oldu.