Feyzi İşbaşaran nasıl serbest bırakıldı?

Feyzi İşbaşaran nasıl serbest bırakıldı?
Feyzi İşbaşaran nasıl serbest bırakıldı?
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "hakaret" ve "tehdit" iddiasıyla 6,5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan AKP Elazığ Milletvekili Feyzi İşbaşaran'ın tahliyesi için mahkeme 5 gerekçe gösterdi

RADİKAL - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'a "hakaret" ve "tehdit" ettiği iddiasıyla hakkında 6,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan ve dün tahliye edilen eski Ak Parti Elazığ Milletvekili Feyzi İşbaşaran'ın avukatlarının "tutuklamaya" itirazını değerlendiren 18. Ağır Ceza Mahkemesi'nin "tahliye kararı" gerekçesinde şu ifadelere yer verildi:

"Mevcut delil durumu, delillerin niteliği gereği sanığın delil karartma ihtimalinin olmadığı, sanığın kaçacağına dair dosya kapsamında somut bir delilin olmadığı, atılı suçların CMK 100-3 maddesinde belirtilen katalog suçlardan olmadığı, tutuklulukta geçen sürenin verilebilecek cezanın üst sınırı dikkate alındığında beklenen amaç için yeterli olduğu anlaşılmıştır."

MAHKEME BAŞKANI'NDAN ŞERH
İki üye tahliye yönünde görüşünü açıklarken Mahkeme Başkanı Nazım Durmaz, ise tahliye kararına şerh koydu. Şerh kararında Başkan Durmaz, "Dosya kapsamı incelendiğinde sanık hakkında kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olgular ve somut delilerin bulunduğu, sanığa istinad edilen suçta yasa maddelerindeki cezanın üst sınırı sanığa isnat edilen suçun vasıf ve mahiyeti, tutuklu kaldığı süre dikkate alınarak tutukluluk halinin devamına karar verilmesi gerektiği görüşünde olduğundan aksi yöndeki çoğunluk görüşüne katılmıyorum" ifadelerine yer verdi.

GEÇTİĞİMİZ AY TUTUKLANDI. 6 BUÇUK YIL HAPİS İSTEMİYLE DAVA AÇILDI
Feyzi İşbaşaran, 8 Aralık 2014 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'a "hakaret" ettiği iddiasıyla tutuklandı. İşbaşaran hakkında geçtiğimiz günlerde hazırlanan iddianamede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a "hakaret" ve "tehdit" suçlarından 6,5 yıla kadar hapis cezası istendi. 11. Asliye Ceza Mahkemesi iddianameyi kabul etti. (Cem TURSUN-Serpil KIRKESER/ İSTANBUL /DHA)

Feyzi İşbaşaran tahliye edildi

Feyzi İşbaşaran için 6,5 yıla kadar hapis talebi

Feyzi İşbaşaran'ın itirazına ret