Fezleke gerilimi büyüyor

Fezleke gerilimi büyüyor
Fezleke gerilimi büyüyor
Başbakan Erdoğan, Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı'nca CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında hazırlanan fezleke konusunda 'Olması gereken olmuştur' yorumunda bulundu. Kılıçdaroğlu, Başbakan'ın yorumuna 'Sözleri fezlekeyi önceden bildiğini gösteriyor' cevabını verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Silivri Cumhuriyet Başsavcılığının CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun dokunulmazlığının kaldırılmasını içeren fezlekeyle ilgili, “Fezlekelere yabancı mısınız? Bütün arkadaşlar için bu tür fezlekeler olabiliyor. Başbakan, Başbakan Yardımcıları hepsi için bu tür fezlekeler var. Aynı şeyin Sayın Kılıçdaroğlu için de, hele hele o kullandığı ifadeler için haydi haydi olması gerekir. Olması gereken olmuştur” dedi.

 

KILIÇDAROĞLU'NDAN ANINDA YANIT

Başbakan Erdoğan'ın bu sözlerine Kılıçdaroğlu'ndan yanıt gecikmedi. Kılıçdaroğlu "Başbakan'ın sözleri fezlekeyi önceden bildiğini gösteriyor" diye konuştu.  Kılıçdaroğlu şunları söyledi: "Dokunulmazlığımın kaldırılması için fezleke hazırlandı. Bunların adil yargısı basılmamış kitabı toplatan yargıdır. Bunların adil yargısı parasız eğitim isteyen öğrencileri aylarca içeride tutan yargıdır. Eski bir genelkurmay başkanının terörist diye tutuklama bu arkadaşlara nasip olmuştur. Önümüzde Deniz Feneri davası varken siz mi adil yargılamadan söz edeceksiniz. Benim dokunulmazlığa ihtiyacım yok dilekçem burada grup toplantısından soran göndereceğim. Ben korkuyla siyaset yapanlardan değilim. CHP Genel başkanı ile hesaplaşmak mı istiyorsun kaldırın dokunulmazlığımı. Ben sizin özel yetkili mahkemelerinizden korkma onarlın savcılarıyla yıldıramazsınız. Siz kim oluyorsunuz. Siz kime diz çöktürmek istiyorsunuz. Ben sizden çekinmem ben sizin ağa babalarınızdan da çekinmem. Ben sadece milletimin önünde eğilirim. Beni hapse atmak değil darağacına da çıkartsanız söyleyeceğim budur." 

 

DİĞER TEPKİLER 


Kılıçdaroğlu hakkındaki soruşturmaya siyasilerin tepkileri ise şöyle:

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay: Sınırları belirlemek her zaman kolay olmuyor. Yargı o ifadeleri suçlama ve hakaret olarak algılamış 

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ: Meclis uygulamaları ortada. Genel Kurul’da ele alınmıyor zaten. CHP grup toplantılarını mahkeme salonuna döndürdü. Yargı konularında siyasi polemik yaparsak, yargıya ve yargılananlara yanlış yapmış oluruz. Yargılananların tutuksuz olması esastır. Tutuklu yargılama istisna olmalıdır.

Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş: Kimse hakaret etme hakkına sahip olmamalı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli : Ana muhalefet liderine fezleke durumu yakışık almamıştır.