Fezleke takvimi bu hafta belli olur

Fezleke takvimi bu hafta belli olur
Fezleke takvimi bu hafta belli olur
AK Parti, dokunulmazlık dosyalarının ne zaman gündeme alınacağı konusunda bu hafta karar verecek. Kulislere göre, genel eğilim, 15 gün sürecek bütçe görüşmelerinin beklenmesi.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Fezlekeleri TBMM’ye gönderilen BDP’li 9 milletvekili ve Van Bağımsız Milletvekili Tuğluk’un dokunulmazlıklarıyla ilgili işletilecek süreç merak edilirken, AK Parti’nin tavranının bu hafta netleşmesi bekleniyor. AK Parti, salı günü TBMM’deki grup toplantısından sonra basına kapalı olarak istişare toplantısı yapacak. Toplantıda milletvekilleri görüşlerini dile getirecek. Böylece dokunulmazlık dosyalarının TBMM’de ele alınacağı takvim de kesinleşmiş olacak. Kulislere yansıyan bilgilere göre, milletvekillerinin çoğu, dokunulmazlık dosyalarının ele alınması için ‘2013 Mali Yılı Bütçesi’yle ilgili görüşmelerin tamamlanması yönünde görüş bildirecek. Bütçe görüşmeleri, 10 Aralık’ta başlıyor. Hafta sonları da dahil 15 gün boyunca TBMM Genel Kurulu’nda bütçe görüşmeleri yapılacak. Bütçe görümeleriyle aynı zamanda ‘Karma Komisyon’da yapılacak dokunulmazlık görüşmelerinin, Genel Kurul’daki tansiyonu yükselteceği kaygısı dile getiriliyor. Bu arada Meclis kulislerinde Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu’nda mevcut içtüzükteki boşluk nedeniyle Senato İçtüzüğü’nün 140. maddesinin teamül olarak uygulanacağı ve BDP’lilerin fezlekesini öne çekebileceği konuşuluyor. TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya ve Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu’nun henüz bir araya gelerek yöntem üzerine değerlendirme yapmadığı belirtildi.

BDP de toplanacak
BDP ise 7 Aralık Cuma günü, Balgat’ta bulunan Genel Merkez binasında Meclis grubu ve parti yönetiminin katılacağı bir toplantı yaparak, dokunulmazlık dosyalarının gündeme gelmesi durumunda izleyeceği yol haritasını belirleyecek. Toplantıda sine-i milletten, Meclis’te direnmeye kadar her türlü görüşün masaya yatırılacağı belirtildi.

Kuzu nabız yoklayacak
Fezlekeleri Meclis’e gönderilen miletvekillerinin dokunulmazlık dosyalarının görüşüldüğü Karma Komisyon Başkanı Burhan Kuzu’nun bu hafta Meclis’teki partilerin gruplarıyla görüşme yaparak nabız yoklaması bekleniyor. Meclis’te oluşacak havaya göre dosyaları ele almak üzere ‘Hazırlık Komisyonu’ oluşturulacak. 5 kişiden oluşan komisyon hangi dosyaların Meclis Genel Kurulu’nda oylanacağına karar verecek. BDP’li milletvekillerinin savunma hakları bulunmasına karşın, savunma yapmaları beklenmiyor. Dokunulmazlıklarının kaldırılması, milletvekillerinin hemen tutuklanacağı anlamına gelmiyor. Milletvekillikleri düşmeyecek, dokunulmazlıkları kalkacak olan BDP’li milletvekillerinin yargılamaları devam edecek. Ancak hâkim tutuklama kararı verirse tutuklama olacak.

Dokunmada ayrımcılık olmasın
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , İstanbul’da ’Demokrasiler Çağında Uygarlık’ konulu Felsefe Sempozyumu’na katıldı. Kılıçdaroğlu, gazetecilerin BDP’nin dokunulmazlık fezlekeleriyle ilgili soruları üzerine şunları söyledi: “Bizim arzumuz dokunulmazlık dosyası olan her milletvekilinin fezlekesinin gelmesi ve dokunulmazlığın kaldırılması. Eğer siz kızdığınız milletvekilinin dokunulmazlığını kaldırıp, kızmadığınızı kaldırmazsanız bu doğru değil. Bizim CHP olarak görüşümüz seçim yapılmasın, ayrımcılık yapılmasın. Dokunulmazlık kaldırılacaksa bütün vekiller için kaldırılsın. Ayrımcılık istemiyoruz.” {İSTANBUL / DHA}

1990’lar bahane edilerek adaletten taviz verilmez

MHP lideri Devlet Bahçeli ’den, dokuz BDP’li ve bir bağımsız milletvekilinin dokunulmazlıkların kaldırılmasına tam destek geldi. Yazılı açıklama yapan Bahçeli, şöyle dedi: “BDP’li milletvekillerinin, PKK vasiliği altında, bölücülük vekâleti ve temsiliyle daha fazla zehir saçmalarının önüne geçmek için dokunulmazlık konusunun yeni baştan ele alınması demokrasiye saygının bir gereği olduğu kadar, hukuk devleti olmanın da bir yükümlülüğüdür. 1990’lı yılları bahane ederek, adaletten taviz isteyen ve eskiye dönülmemesi gerektiğini vaaz eden mihraklara da kulak tıkayarak Türk milletinin ve devletinin şeref ve itibarını savunmak Meclis’in en asli vazifesi olarak telakki edilmelidir.” {ANKARA / RADİKAL}