Fezlekeye rest: Dokunulmazlığım kaldırılsın

Fezlekeye rest: Dokunulmazlığım kaldırılsın
Fezlekeye rest: Dokunulmazlığım kaldırılsın

CHP nin grup toplantısında Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Kılıçdaroğlu nun fezlekeye konan sözlerini okudu ve tekrar ettirdi. Milletvekilleri dokunulmazlıklarının kaldırılması için başvuracak. Fotoğraf: SELAHATTİN SÖNMEZ/HDN

Kılıçdaroğlu: "CHP Genel Başkanı ile hesaplaşmak mı istiyorsunuz, kaldırın dokunulmazlığımı. Özel yetkili mahkemelerinizden korkmam."

ANKARA- Hakkında Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı’nca fezleke hazırlanan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , dokunulmazlığının kaldırılmasını isteyerek rest çekti.
CHP’nin dünkü Meclis grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, hakkında hazırlanan fezlekede suçunun, ‘adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs’ olduğunu anımsattı. Kılıçdaroğlu, “Bunların adil yargısı, basılmamış kitabı toplatan yargıdır. Bunların adil yargısı, parasız eğitim isteyen üniversite öğrencilerini aylarca hapiste tutan adil yargıdır. Önümüzde Deniz Feneri Davası varken adil yargılamadan mı söz ediyorsunuz?” diye konuştu.
“Benim dokunulmazlığa ihtiyacım yok” diyen Kılıçdaroğlu, dokunulmazlığının kaldırılmasını isteyen dilekçesini göstererek, şunları söyledi:
“Ben korkuyla siyaset yapanlardan değilim, halkı için yola çıkanların kitabında korku yoktur. CHP Genel Başkanı ile hesaplaşmak mı istiyorsunuz, kaldırın dokunulmazlığımı. Ben yola çıkarken, dokunulmazlığa güvenerek yola çıkan birisi değilim. Bu oyunun nerelerde kurgulandığını da çok iyi biliyorum. Egemen güçlere taşeronluk yapanların tehditlerine boyun eğmem. Ben sizin özel yetkili mahkemelerinizden korkmam. Beni özel yetkili mahkemelerinizle yıldıramazsınız, onların savcılarıyla yıldıramazsınız. Siz kim oluyorsunuz, kime diz çöktürmek istiyorsunuz. Ben sizden, sizin ağababalarınızdan da çekinmem. Ben yalnızca kendi ulusumun emrindeyim. Ben sadece kendi milletimin önünde eğilirim. Beni hapse atmak değil, darağacına da çıkarsanız söyleyeceğim budur.”
CHP lideri Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından TBMM Başkanlığı’na dilekçesini verdi.
İlker Başbuğ’un tutuklanmasına da değinen Kılıçdaroğlu, “Bir bu aklımaza gelmezdi. Artık bizim de bir terörist Genelkurmay Başkanımız var. Allah size akıl, fikir, izan versin. Özel yetkili mahkemeye, AKP Genel Merkezi’nde bir kat ayırtsalar, belki ilişkiler daha rahat sürdürülür” diye konuştu. 

Basın özgürlüğü
CHP lideri Kılıçdaroğlu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü olması nedeniyle konuşmasında basın özgürlüğü konusuna da geniş yer ayırdı. Hükümet aleyhine haber yapan gazetecilerin Silivri’ye gönderildiğini, şu anda 97 gazetecinin tutuklu olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “Medyanın sesini kesmek, herkesin dilini kesmek demektir. Dilsiz demokrasi de örtülü diktatörlüktür. Basın özgürlüğü hepimizin özgürlüğüdür” dedi.

Muhalifler ilk imzayı attı
CHP’de muhalifler ‘tüzük kurultayı’ için harekete geçti. CHP Mersin Milletvekili İsa Gök, Türkiye’ye demokrasiyi getiren partinin kendi içinde de demokrasiyi sağlaması için tüzük kurultayı sözünün yerine getirilmesi gerektiğini belirterek, “Ben ilk imzayı noter huzurunda attım ve teslim ettim” dedi. Gök, imzalara kulak tıkanması halinde ise hukuku kendi içinde uygulamayanların ülkede hukuk devletini isteme, hukuk mücadelesi verme yetki, ciddiyet ve güvenilirliğinin kalmayacağını söyledi.  (RADİKAL)