Figen Yüksekdağ hakkında soruşturma başlatıldı

Figen Yüksekdağ hakkında soruşturma başlatıldı
Figen Yüksekdağ hakkında soruşturma başlatıldı
HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ hakkında 'terör örgütünün propagandasını yapmak'tan soruşturma başlatıldı. Yüksekdağ konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Söylediklerimin arkasındayım. Sırtınızı IŞİD'e yaslamayın" dedi.

RADİKAL - Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında "Sırtımızı YPJ'ye, YPG'ye ve PYD'ye yaslıyoruz" sözlerinden dolayı "terör örgütünün propagandasını yapmak" suçundan soruşturma başlattı.
Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı'nın HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında "Sırtımızı YPJ'ye, YPG'ye ve PYD'ye yaslıyoruz" sözlerinden dolayı soruşturma başlattığı bildirildi. Başsavcılık, Yüksekdağ'ın 19 Temmuz'da Kobani'deki (Ayn el Arap) temaslarının ardından geldiği Suruç ilçesinde katıldığı programda yaptığı, "Biz sırtımızı YPJ'ye, YPG'ye ve PYD'ye yaslıyoruz, bunu söylemekte ve savunmakta hiçbir sakınca görmüyoruz" konuşmasından dolayı soruşturma başlattı.

Eş başkanlardan Demirtaş ve Yüksekdağ'a destek


Başsavcılık, "terör örgütünün propagandasını yapmak" suçundan başlattığı soruşturmada Yüksekdağ'ın üzerine atılı suçun yasal unsurlarının oluştuğuna karar verirse, Anayasa'nın 83. maddesine istinaden, "Dokunulmazlığının kaldırılması" talebinde bulunacak. Hazırlanacak fezleke, TBMM Başkanlığına sunulmak üzere Adalet Bakanlığı'na gönderilecek.

YÜKSEKDAĞ: SÖZLERİMİN ARKASINDAYIM

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ kendisi hakkında açılan soruşturmayı değerlendirdi. “Söylediğim sözlerin arkasındayım. Söylediğim sözlerde yanlış hiçbir şey yoktu. Yanlış olan sözlerimin çarpıtılmasıydı" dedi.

Yüksekdağ konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi, "Ben o gün, 'Biz sırtımızı PYD’ye YPG’ye YPJ’ye dayıyoruz' dedim.  Ne demek bu? IŞİD’e karşı mücadele eden bir güce yaslıyoruz. Bu, teröre sırtını yaslamak değildir. Bir barbarlığa karşı mücadele eden halk iradesine yaslamak demektir.

Gelin siz de PYD’ye sırtınızı yaslayın dedim. Ama bu sözlerimi söylemiyorlar. Sırtınızı IŞİD’e yaslamayın.

Bugün de aynı şeyi söylüyorum,  siyasi iktidar sırtını Rojava’ya, Kobani’ye yaslasın. Bizlerin güvendiği kadar güvensin.  Oranın halkları hiçbir zaman Türkiye ’nin düşmanı olmadı.

Hakkımda açılan soruşturma dokunulmazlık konusunun bizim nezdimizde değeri  yoktur, hükümsüzdür.  Meşru olmayan geçici bir hükümet döneminde alınıyor bu karar o yüzden hükümsüzdür.

Daha önce partilerimiz kapatıldı, dokunulmazlıklar kaldırıldı, biz çok şükür çok daha güçlü geldik.“(AA)