Figen Yüksekdağ: 'Hazreti Ali ve Hazreti Hüseyin'i sevmek için mutlaka Alevi olmak gerekmez'

Figen Yüksekdağ: 'Hazreti Ali ve Hazreti Hüseyin'i sevmek için mutlaka Alevi olmak gerekmez'
Figen Yüksekdağ: 'Hazreti Ali ve Hazreti Hüseyin'i sevmek için mutlaka Alevi olmak gerekmez'
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, "Hazreti Ali ve Hazreti Hüseyin'i sevmek için mutlaka Alevi olmak gerekmez. İnsan olmak, Hazreti Hüseyin'i, Kerbela şehitlerini sevmek ve onların büyük insanlık için direnişine sahip çıkmaktır" dedi.

RADİKAL- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, "Hazreti Ali ve Hazreti Hüseyin'i sevmek için mutlaka Alevi olmak gerekmez. İnsan olmak, Hazreti Hüseyin'i, Kerbela şehitlerini sevmek ve onların büyük insanlık için direnişine sahip çıkmaktır" dedi.

Yüksekdağ ile Diyarbakır Belediye Başkanı Gültan Kışanak, Sultangazi Gazi Cemevi'nde düzenlenen muharrem orucu iftar programının ardından, Demokratik Alevi Dernekleri tarafından düzenlenen "Aleviler Hüseyin'in aşkıyla barışa ikrar veriyor" adlı etkinliğine katıldı.

Burada konuşan Figen Yüksekdağ, şunları kaydetti:

"Kerbela'da zulüm ve işkenceyle katledilen Hazreti Hüseyin ve yoldaşları 1400 yıldan bu yana ezilenlerin zulme ve zalimlere karşı direnişinin simgesi oldu. Hazreti Ali ve Hazreti Hüseyin'i sevmek için mutlaka Alevi olmak gerekmez. İnsan olmak, Hazreti Hüseyin'i, Kerbela şehitlerini sevmek ve onların büyük insanlık için direnişine sahip çıkmaktır. Bizler bugün Hazreti Hüseyin ve Kerbela şehitlerinin direnişine, onların onurlu duruşuna sahip çıkıyoruz. Bugün Kerbela'nın yasını tutanlar aynı zamanda Hazreti Hüseyin ve yoldaşlarının tarih boyunca direnen bütün canlarımızın direniş ve zalime boyun eğmeme geleneğini temsil ediyorlar."

Yüksekdağ ve Kışanak konuşmaların ardından etkinlik alanından ayrıldı. (AA)