Figen Yüksekdağ: Kanın üstü parayla örtülmez

Figen Yüksekdağ: Kanın üstü parayla örtülmez
Figen Yüksekdağ: Kanın üstü parayla örtülmez
HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Ankara katliamı mağdurlarına tazminat ödenmesiyle ilgili olarak, "Biz bu konu üzerinde konuşurken bile acı duyuyoruz; ama siyasi iktidar teklif etmekten hiç rahatsızlık duymuyor. İnsanların acısına saygısızlıktır. Bu parayla tazmin edilecek bir acı değil" dedi.

İSTANBUL HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve beraberindeki HDP Milletvekilleri Ankara 'daki bombalı saldırıda hayatını kaybeden Fatma Esen ile üniversite öğrencisi Güney Doğan'ın ailelerine taziye ziyaretinde bulundu.

Yüksekdağ, Doğan'ın ailesine yapacağı ziyaret öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir basın mensubunun "Bakanlar Kurulu'nda Ankara'da ölenlerin yakınlarına ve yaralananlara tazminat ödenmesi kararı verildi. Bununla ilgili neler söyleyeceksiniz?" şeklindeki soruya Figen Yüksekdağ şöyle yanıt verdi:

“Bu konu üzerinde konuşmakta bile zorlanıyoruz biz. Konuşurken bile acı duyuyoruz; ama devlet siyasi iktidar bunu teklif etmekten hiç rahatsızlık ve acı duymuyor. Bu korkunç bir şey. Bütün Türkiye ve bizler sorumlular açığa çıksın derken, yeni ölümler yaşanmasın diye çırpınırken, yani bizler can derdindeyken böyle söylemin, böyle bir tazminat teklifinin ifşa edilmesi bile ayıptır. İnsanların acısına hakaret ve saygısızlıktır. Bu herhangi bir ölüm olayı değil ki. Parayla tazmin edilecek bir acı değil ki. Bunu yıllardan beri yapıyor bu siyasi iktidar. Roboski ve Suruç katliamında da yaptı. Ailelere tazminat teklif etti, aileler reddettiler. Ben sanmıyorum ki bugün de aileler devletimiz bize sahip çıkıyor diye düşünsün. Tam tersine kanın üstü parayla örtülmez. Korkunç bir şeydir bu. Bu bir iyilik, lütuf, destek ve sahiplenme değildir. Ve bunlar göstere göstere de olmaz aynı zamanda. Daha kanı kurumadı katledilen insanların, hangi tazminattan bahsediyorsunuz. Sorumluları açığa çıkartmanız gerekir. Ve üzerine bombayı bağlayıp bekleyen, suikast silahlarını üzerimize çevirmiş bekleyen canileri yakalamanız gerekir. Bu acılar ancak bu şekilde durdurulabilir. Ayıptır, zuldür. Bu kadar insana zuldür bu yaklaşımlar.”

‘BEBEK KATİLİSİNİZ, ÇOCUK KATİLİSİNİZ’

Güney Doğan'ın ailesine başsağlığı dileğinde bulunduktan sonra burada da bir konuşma yapan Yüksekdağ, "Allah biliyor. Biz ölen asker için de, gerilla için de, polis için de yandık. Ama biz ölen öldürülen elinde hiçbir silahı olmayan siviller için, gençler ve çocukları için çok daha fazla yandık. Ve soruyoruz siz niye yanmıyorsunuz? Siz niye yanmıyorsunuz, yakıyorsunuz? Her gün daha fazla yakıyorsunuz, yok ediyorsunuz. Cenazelerimizin arkasından sokağa çıkan insanlara saldırıyor, saldırtıyorsunuz. Biz yasımızı tutarken, insanlarımız protesto haklarını kullanırken 2 çocuğu katlettiniz. Bebek katili bir iktidar var karşımızda. İktidar katil diyoruz, hayır katil değiliz diyorlar. Aynı zamanda bebek katilisiniz, çocuk katilisiniz. Ben daha dün kendi ellerimde 3,5 yaşındaki çocuğu toprağa gömüp geldim Adana'da..." dedi.

(İhsan YALÇIN / DHA)

Yüksekdağ: İpin koptuğu nokta Diyarbakır bombalaması