Figen Yüksekdağ'a Silvan'da gaz bombası!

Figen Yüksekdağ'a Silvan'da gaz bombası!
Figen Yüksekdağ'a Silvan'da gaz bombası!
Silvan'daki çatışma bölgesine gitmek isteyen HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ ve beraberindekilere gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale edildi.

 RADİKAL - Silvan'da yaşanan olayları gözlemlemek amacıyla yola çıkan ve Eşbaşkan Figen Yüksekdağ'ın da bulunduğu HDP'lilere polis gaz bombaları ve tazyikli suyla müdahale etti. Olay HDP'nin Twitter hesabından duyuruldu.Silvan'da sokağa çıkma yasağı uygulanan mahallelere girmek isteyen HDP'lilere polis tazyikli su ve gazla müdahale etti. Müdahale sırasında HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın başına gaz fişeği kapsülü isabet ettiği belirtildi. 

Yüksekdağı'ın kafasına gaz fişeğinin isabet etme anı Twitter'da paylaşıldı

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken ile milletvekillerinden oluşan heyet bugün öğleden sonra Silvan'a gitti. Burada toplanan kalabalık gruplarla birlikte HDP'liler sokağa çıkma yasağının bulunduğu Tekel, Mescit ve Konak mahallelerine yürümek istedi. Aralarında Figen Yüksedağ'ın da bulunduğu grup bir süre yürüdükten sonra önleri zırhlı araçlarla önlem alan polis ekipleri tarafından kesildi.

Polis yetkililer, HDP'lilerin mahalleye giremeyeceğini belirterek, dağılmalarını istedi. Bunun üzerine HDP'liler ile polis yetkilileri arasında tartışma çıktı. Bu sırada grupla güvenlik güçleri arasında itiş- kakış olurken, polis güvenlik gerekçesiyle izin verilmeyeceğini bildirerek dağılmalarını istedi.
Grup dağılmayınca polis, tazyikli, biber gazı ve gaz bombası ile müdahalede bulundu. Çıkan olaylar sırasında HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ gazdan etkilenirken, üzeri de ıslandı. Arbede sırasında bazı milletvekillerinin de yere düştüğü görüldü. Bu sırada atılan bir gaz fişeği kapsülünün Figen Yüksekdağ'a isabet ettiği belirtildi.
Bir süre devam eden olayların ardından HDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken, polis müdürleriyle bir görüşme daha yaptı. Polisin, girişlerine izin vermeyeceğini bildirmesi üzerine HDP'liler bölgeden ayrılarak Silvan Belediyesi'ne geçti.

 

HDP: "POLİS, EŞ BAŞKAN YÜKSEKDAĞ'I HEDEFLEYEREK GAZ VE SOĞUK SU SIKTI"

HDP Genel Merkezi'nden olaya ilişkin açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, Yüksekdağ'ın polis tarafından hedeflenerek, gaz ve tazyikli suyla yaptığı müdahaleye maruz kaldığı açıklandı. Yüksekdağ, olayın ardından İmc TV canlı yayınında telefonla yaptığı açıklamada, “Durum şu an çok gergin. Yürüyüş esnasında herhangi bir uyarı yapılmadan, görüşme yapılmadan, heyette ben olduğunu bilerek, milletvekillerimiz olduğunu bilerek, sivil ve silahsız halk olduğunu bilerek arkadaşımızda, taammüden, vahşi bir saldırı gerçekleştirildi, bunun başka bir tanımı yok” dedi. Yüksekdağ “Yaralanan arkadaşlarımız var” diye ekledi.

  HDP olayı Twitter'dan duyurdu: