Fikri Sağlar milletvekili seçildi mi?

Fikri Sağlar milletvekili seçildi mi?
Fikri Sağlar milletvekili seçildi mi?
Mersin'de ön seçime girip 2. sırada çıkan eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar'ın 16 yıl sonra Meclis'e tekrar girip giremeyeceği merak konusuydu. Fikri Sağlar milletvekili seçildi mi? işte detaylar...

RADİKAL-Eski Bakan ve CHP PM üyesi Fikri Sağlar 16 yıl sonra Meclis'e döndü. Mersin’de yapılan ön seçimde ikinci sırada çıkan ve aynı sıradan aday gösterilen Sağlar, TBMM’nin 25. Dönem’inde CHP milletvekili olarak Meclis’e girmeye hak kazandı. Fikri Sağlar, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu 'nun anahtar listesinde olmamasına rağmen listeyi delerek PM'ye girmeyi başaran 4 isimden biriydi.

DURMUŞ FİKRİ SAĞLAR KİMDİR?

Durmuş Fikri Sağlar,  1953 Mersin doğumlu. Galatasaray Lisesi ve Hacettepe Üniversitesi İdarî Bilimler Fakültesinden mezûn oldu. Önce Sosyaldemokrat Halkçı Parti’yi ardından Cumhuriyet Halk Partisi’ni XVII., XVIII., XIX. ve XX. Dönemlerde İçel Milletvekili olarak temsîl etti. SHP’de çok genç yaşta genel sekreterlik yaptı. 18 Nisan 1999’daki genel seçimlerde CHP’nin %8,71 oy almasından ötürü baraj dışı kaldığından Fikri Sağlar’ın da milletvekilliği sona erdi. 49. 50. 52. Hükümetlerde Kültür Bakanlığı yaptı ve 50. Hükümet’te revizyon sonucu Kültür Bakanlığı’ndan Devlet Bakanlığı’na getirildi. Susurluk Kazasının ardından kurulan TBMM Susurluk Komisyonunda üyelik yapmıştı. Sağlar, aynı zamanda CHP Parti Meclisi üyesi. Tiyatro sanatçısı Serap Sağlar’la evlidir. Kod Adı Susurluk/Derin İlişkiler adlı kitabı vardır. Kitapta, Susurluk kazasının ardından Türkbank ihalesinin dondurulmasına kadar devam eden olaylar zincirini kitabında anlatılıyor. Toros Üniversitesi Mütevelli Heyet üyesi.