Filori: Görüşme çok önemli

Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Günter Verheugen'in sözcüsü Jean Christophe Filori, Verheugen ile Başbakan Tayyip Erdoğan arasında bugün yapılması öngörülen görüşmenin çok önemli olduğunu söyledi.

BRÜKSEL - Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Günter Verheugen'in sözcüsü Jean Christophe Filori, Verheugen ile Başbakan Tayyip Erdoğan arasında bugün yapılması öngörülen görüşmenin çok önemli olduğunu söyledi.
Verheugen'le Erdoğan arasındaki görüşmenin TSİ 12.00'de yapılacağını belirten Filori, "Bizi aydınlatacak bir görüşme olacağını umuyoruz. TCK'nın geleceği hakkında görüş alışverişinde bulunulacak. Komisyon bu görüşmeye önem veriyor" dedi.
'İlerleme sağlanacak'
Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ile görüştükten sonra bir açıklama yapan Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Durao Barroso, "Türkiye üyelik kriterlerini yerine getiremedi. Ancak Türkiye ile müzakerelerin başlaması için ilerleme sağlanacağını umuyorum" dedi.
AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk ise Türkiye ve AB'yi sağduyulu olmaya çağırdı. Lagendijk, "TCK kabul edilmeden müzakereler başlamayacak. Bu nedenle Erdoğan yasayı 6 Ekim' den önce geçirme konusunda istekli olduğunu göstermeli" diye konuştu. Lagendijk, AB'ye de çağrıda bulunarak zina konusunun tek önemli sorun gibi gösterilmemesi gerektiğini, Türkiye'de daha ciddi sorunlar olduğunu belirtti. (Radikal, aa)