Filori: TCK memnun etti

Avrupa Komisyonu adına açıklama yapan genişlemeden sorumlu Verheugen'in sözcüsü Filori: "Yeni TCK'yı ancak memnuniyetle karşılayabiliriz."

BRÜKSEL/BERLİN - Avrupa Birliği Komisyonu, TCK'nın TBMM tarafından
onaylanmasından memnun. AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Günter Verheugen'in sözcüsü Jean Christophe Filori, "TCK, Türkiye'deki demokratikleşme ve modernleşme süreci açısından ana unsurlardan biri. Kabul edilmesini, ancak memnuniyetle karşılayabiliriz" dedi. Avrupa Parlamentosu Başkanı Josep Borrell ise dinin Türkiye'nin AB üyeliğine engel oluşturamayacağını, Avrupa'nın sınırlarını 'medeniyetler çatışması' felsefesine göre çizemeyeceğini vurguladı.
Almanya Ekonomi Bakanı Wolfgang Clement de, Türkiye'nin AB'ye üyeliğinin gerçekleşeceğini ve bunun küresel çapta güvenlik ve istikrarla, ekonomik refah düzeyinin gelişmesine hizmet edeceğini söyledi. Berlin'deki basın toplantısında Türkiye'nin üyeliğini değerlendiren Clement, "Bütün Avrupa ve Almanya, Türkiye'ye 40 yıldır AB üyeliğinin gerçekleşeceğini söylüyoruz. Şimdi artık zaman geliyor. Türkiye ile anlaşmalarımızı bozmamızın küresel siyasete etkilerini tahayyül bile edemiyorum. Almanya'da Türkiye'nin üyeliği için destek büyüyor" ifadesini kullandı.
Bulgaristan Başbakanı Simeon Sakskoburgootski, İspanya'nın El Pais gazetesine açıklamasında, Türkiye'nin vazgeçilemez olduğunu belirterek şunları söyledi: "Türkiye'nin AB'den dışlanması vahim bir hata olur. Türkiye, Avrupa'nın güvenliğinde kilit rol oynadı." (Reuters, aa)