Financial Times: Putin ve Erdoğan birbirlerine tahammül edemiyor

Financial Times: Putin ve Erdoğan birbirlerine tahammül edemiyor
Financial Times: Putin ve Erdoğan birbirlerine tahammül edemiyor
İngiliz Financial Times gazetesi Putin ile Erdoğan'ın birbirlerinin kararlılıklarını sınadığını yazdı.

RADİKAL - İngiliz Financial Times gazetesi Türkiye'nin bir Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın birbirlerinin kararlılıklarını sınadığını yazdı.

İngiltere’nin saygın gazetelerinden Financial Times, iki liderin liderlik vasıflarını da ele alarak yorumladığı haberde, Putin ve Erdoğan’ın birbirlerine tahammül edemediklerini ifade etti.

“İKİSİ DE DİĞERİNİN ADIM ATMASINI BEKLİYOR”

Haberde, krizin NATO'nun en büyük ikinci askeri gücü ile Avrupa'nın en büyük askeri gücünü karşı karşıya getirdiği ifade edilirken, Putin'in ve Erdoğan'ın, birbirlerinden özür bekledikleri ve birbirlerini suçladıkları yorumu yapıldı.

Gazete ayrıca, Türkiye'nin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın devrilmesinde ısrarcı olduğunu, Putin'in ise son dönemde Esad'ı güçlendirme kararı aldığını ifade ederek, Türkiye ve Rusya’nın güçlü ticari ortaklar olmalarına rağmen özel görüşmelerde Putin ve Erdoğan’ın birbirlerine pek de içten davranmadıklarını ifade etti.

“İKİ LİDER PARİS’TE GÖRÜŞEBİLİR”

Putin'in ve Erdoğan'ın ülkelerinde popüler olduğuna dikkati çeken gazete, Putin'in Rusya'daki popülaritesinin geçen ay en üst düzeye çıktığını, AKP'nin de 1 Kasım'daki seçimdeki zaferini hatırlatarak, iki liderin de gerginliği azaltmak için önümüzdeki hafta Paris’te gerçekleştirilecek olan BM İklim Zirvesi’nde görüşebileceklerine dikkati çekti. (Aynur TATTERSALL/LONDRA/DHA)