Financial Times: Türkiye'nin büyük güç olma hayali buraya kadarmış

Financial Times: Türkiye'nin büyük güç olma hayali buraya kadarmış
Financial Times: Türkiye'nin büyük güç olma hayali buraya kadarmış
İngiltere'nin önemli gazetelerinden Financial Times, "Türkiye'nin dostlarıyla beraber Ortadoğu'yla ilgili hayallerinin de buhar olup uçtuğunu" savunarak, "Türkiye'nin büyük güç olma hayalleri buraya kadarmış" diye yazdı.

Daniel Dombey imzasıyla yayımlanan yazıda, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 'ın Latin Amerika dönüşünde, ' Dünya nezdinde yalnızlığı umursamıyorum. Bizim için halk nezdindeki durumumuz önemli' sözlerini hatırlatarak, ' Türkiye 'nin büyük güç olma hayalleri buraya kadarmış. Bundan daha 3 yıl önce o zamanki Dışişleri Bakanı ve şimdiki Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin yeni Ortadoğu'nun efendisi, lideri ve hizmetçisi olmasıyla övünüyordu. Ama ülkenin müttefikleriyle ve komşularıyla ilişkileri, ağırlıkla Erdoğan'ın kişiselleşmiş diplomasi tarzı nedeniyle bozuldu' diye yazdı. 

MISIR, İSRAİL, SURİYE, LİBYA, YEMEN…

Gazete, Ankara 'nın Mısır, İsrail ve Suriye'de büyükelçisinin olmadığını belirttikten sonra, “Kahire Türk TIR'larının Afrika ve Körfez'e ulaşmasına izin veren değerli bir anlaşmadan vazgeçmek üzere. Libya geçen hafta, bir zamanlar Türk inşaat sektörü için büyük bir gelir kaynağı olan firmaların devlet sözleşmelerine artık alınmayacağını açıkladı. Geçen hafta da Türkiye Yemen'deki elçiliğini kapayarak vatandaşlarından ülkeyi terk etmelerini istedi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi de Türkiye'nin gerilemekte olan uluslararası itibarının bir göstergesi. 2008'de oy birliğiyle üyeliğe seçilen Türkiye 6 yıl sonra aynı başarıya yaklaşamadı bile” ifadelerine yer verdi.

RİYAD’DA UZLAŞMA ARADI AMA…

Ortadoğu'daki başlıca gerginlik kaynaklarından birinin, Ankara'nın Mısır'da iktidardan devrilen İslamcı hükümete ve Suudi Arabistan ile Birleşik Arap Emirlikleri'nin terörist olarak nitelediği Müslüman Kardeşler hareketine verdiği destek olduğunu kaydeden gazete, Erdoğan'ın bu hafta Riyad'a yaptığı ziyaretle bir uzlaşma arandığını, ancak Mısır'la görüş ayrılıklarının devam ettiğini bildirdi.

GÜLEN OKULLARINI KAPATTIRAMIYOR

Türkiye'nin yaşadığı gerginliklerin Ortadoğu'yla sınırlı kalmayıp Atlantik ötesine de yayıldığını belirten gazete şu ifadelere yer verdi:

"Başkan Barack Obama'nın Erdoğan'ın güvenilir 5 uluslararası liderden biri gördüğü günler geride kaldı. Erdoğan'ın söylemi giderek artan bir şekilde İslami bir havaya bürünüyor. Erdoğan, Afrika ile ilişkileri geliştirmekle övünüyor, ama bu konuda da çok iyi sayılmaz. Cumhurbaşkanı, Fethullah Gülen hareketi tarafından açılan, çoğu Afrika'daki okulların kapatılması için diğer ülkeler nezdinde kampanya yürütüyor. Ancak sadece birkaç ülke Gülen okullarını kapattı, ama diğerleri bu okulları savundu. Hatta geçen hafta da Afrika Birliği Gülen'in başlıca vakıflarından biriyle işbirliği anlaşması yaptığını açıkladı. Erdoğan da ülkesinin yalnız kalmasına şaşırmış görünüyor. Geçen ay, 'Türkiye liderler nezdinde yalnız kalmış olabilir, ama bu da kıskançlıktan başka bir şey değil', demiş ama bu kıskançlığın nedenini söylememişti. Yine, Obama ilk göreve geldiğinde çok iyi ilişkilerimiz vardı. Sonra ne olduysa işler değişti, diye eklemişti.'

(DHA)


  http://www.radikal.com.tr/130567413056747

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Önce ahlak ve Sosyal ilişkiler dersi alması gerekir - user392546

  Cumhurbaşkanın dili başına bela. Ülke içi ülke dışe herkesle oğlu Bilal le konuşur gibi konuşuyor, bağırdığı hakaret ettiği insanlarla dışarda el sıkışmaya gidiyor. Diplomaside böyle bir ahlak anlayışı yok. O şimdi yalnız kaldı yakında yanında kediler bile kalmayacak

  Bağımızı kim kopardı ? - mesdi

  Bu ülkenin dindar kesimi muhalefette oldukları zaman,seküler hükümetleri ortadoğuya önem vermemekle suçluyorlardı.Kendileri iktidara geldiler,sonuç ortada.Çünkü sapına kadar mezhepçiler ve bu tarz politikalar ve yaklaşımlarla ortadoğu ile bağlarımızı kopardılar.Halbuki seküler hükümetleri geçmişte bunu yapmakla suçlamaları çok komik.

  SONA DOĞRU ! - user387623

  Çöküş çok hızlı ilerliyor! sosyal yardım adıyla maaşa bağlayıp, fişledikleri kayıtlı kitle ve her türlü seçim hilesine rağmen, kokuşmuş fikir ve bataklıklarında kaybolmaya mahkumlar!

  Bu başkanla bu kadar - user398892

  E bu yönetimle, bu gerici zihniyetle bu kadar oluyor işte. Kimse şunuda deneyelim demiyor. Varsa yoksa çobanın peşinden uçuruma atlayalım.

  HAYALLER BUHAR OLURKEN - m.rozbilen

  Yüce Allah kibir sahibi ve mağrur olanı sevmez. Bunları kendisine şirk koşanlardan saymıştır. Ne demek kibir ve mağrurluk? Kısaca ne oldum delisi olmaktır. Kendisini hatadan münezzeh görendir ve asla özür dilemeyi bilmez. Hayaller sadece yurt dışında değil, yurt içinde de buhar olup gidiyor. Önümüzdeki seçimler birilerinin hezimeti olmaya namzettir. Yeter ki karşısında ciddi bir muhalefet olsun. Bana göre şu anda en ciddi muhalefet'i HDP yapıyor ve en özgürlükçü parti.

  Bizi çekemiyorlar - user495203

  Financial Times halt etmiş. Bizi çekemiyorlar, hasetlerinden çatlıyorlar!!!

  fırtına öncesi sessizlik - user394415

  Türkiye'de Erdoğan yanlıları, Dünya da artık sesimiz çıkıyor diye övünüyor. Bu sesin "yalnızlık çığlığı" olduğunu paralelin kalan tarafı hala görebilmiş değil.