Fındıkta kanserojen madde kavgası

AKP'nin fındık kararnamesi sıkıntı yarattı. Fiskobirlik, elindeki 2001 mahsulü fındığın satılması için 15 gün arayla ihalelere çıkılmasını öngören bir kararname çıkarınca, 'Fiskobirlik ihracatçıları koruyor' diye eleştirilmişti.

ANKARA - AKP'nin fındık kararnamesi sıkıntı yarattı. Fiskobirlik, elindeki 2001 mahsulü fındığın satılması için 15 gün arayla ihalelere çıkılmasını öngören bir kararname çıkarınca, 'Fiskobirlik ihracatçıları koruyor' diye eleştirilmişti. Kararnameye bir itiraz da DYP Iğdır Milletvekili Dursun Akdemir'den geldi. Akdemir, 2001 yılı fındığında karaciğer kanserine yol açan aflatoksin mantarı olduğunu öne sürdü. Fiskobirlik ise tüm iddiaları yalanladı.
Akdemir, "AKP iktidarı, iki yıldır yeni ürünün pazara inmesinden hemen önce fındığı üreticinin elinden ucuza toplayarak, üç-beş spekülatörün ekmeğine yağ sürecek politikaları ısrarla uygulamaktadır" dedi. Akdemir, ayrıca piyasaya sürülen 2001 yılı ürünü fındığın, depolarda özelliğini yitirdiğini, kanserojen aflatoksin içerdiği için piyasa değerinin olmadığını, ancak yağlık olarak kullanılabileceğini belirtti.
Fiskobirlik yalanladı
İddiaları yalanlayan Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Salih Erdem,
"Kanserojen madde içeren mal depodan çıkarılmaz" dedi. Ancak Erdem'in 103 bin ton olan 2001 ürününün üçte birinin ihraç edileceğini, diğer ürünün ise yağlık olarak kullanılacağını söylemesi kafaları karıştırdı.
2001 ürünü fındığın üç yıldan beri sağlıksız depolarda bekletildiği, bu nedenle fındıkta bir nevi 'küf' olan aflatoksin maddesinin bulunabileceğinin anımsatılması üzerine Erdem, "20 bin ton kadar fındık sağlıksız depolarda. Bir kısmı çürüğe çıkmış durumda. Ama yağlık da olsa testten geçiriliyor" demekle yetindi.