Fırat: 12 Eylül zindanlarında sopayla İstiklal Marşı öğretildiği günlere dönersiniz

Fırat: 12 Eylül zindanlarında sopayla İstiklal Marşı öğretildiği günlere dönersiniz
Fırat: 12 Eylül zindanlarında sopayla İstiklal Marşı öğretildiği günlere dönersiniz
HDP'nin Meclis Başkan adayı Dengir Mir Mehmet Fırat destek turu kapsamında Başbakan Davutoğlu ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü. CHP lideri ile yaptığı görüşme sonrası İstiklal Marşı ile ilgili soru üzerine "Saygı duruşunda herkes ayaktaydı.Bunu görmeyip kimin İstiklal Marşı okuyup okumadığına bakarsanız 12 Eylül zindanlarında sopayla İstiklal Marşı öğretildiği günlere hatırlatmış olursunuz" dedi.

RADİKAL-HDP'nin Meclis Başkan adayı Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat destek turu kapsamında önce AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu daha sonra da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü. Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşme sonrası Dengir Mir Mehmet Fırat, "TBMM'deki milletvekili yemin töreninde, HDP'li milletvekilleri, İstiklal Marşı'nı okumadı. Siz, Meclis Başkan seçilirseniz, İstiklal Marşı'nı okuyacak mısınız?" sorusuna, şu yanıtı verdi:"Tabii, ben İstiklal Marşı'nın bütün kıtalarını bilmiyorum, ezberimde değil. Ama 12 Eylül zindanlarından geçmiş olanlar, şimdi okuduğumuz kıtayı değil, tümünü ezberlemek zorundalardı yoksa sopa eşliğinde onu öğreniyorlardı. O bakımdan tabii ki İstiklal Marşı'nı sopayla öğretmenin veya dayakla özdeşleştirmenin de çok faydalı olmadığını bu şekilde de görmüş oluyoruz, bu onun bir tezahürü de olabilir. Yoksa ben şuna inanıyorum ki hiçbir arkadaşımızın İstiklal Marşı ile bayrakla herhangi bir sorunu yok. İçerik olarak belki karşı çıktığımız noktalar olabilir. Yalnız bunu HDP'li milletvekillerine şey yapmak gerekmez. Diğer siyasi partilerin de zaman zaman İstiklal Marşı'nın içeriğiyle ilgili söylemleri olmuştur, tasvip etmedikleri cümleler olmuştur ama İstiklal Marşı'nı bugünkü şartlar içesinde değil, o günkü şartlar içerisinde Akif nasıl yazmıştır veya ne anlamda yazmıştır, ona bakmak lazım. Ama bu çok da önemsenecek bir şey değil. Herkesin sesi çok güzel değil, herkes müziğe de çok fazla aşina değil, benim gibi. Dolayısıyla mühim olan ona karşı saygı duruşunda bulunmaktır. Esas olan budur. Ama, 'mutlaka İstiklal Marşı söylenecek' diye bir şey yaparsanız, o zaman 12 Eylül zindanlarını hatırlatmış olursunuz."

HDP'nin TBMM başkanı adayı HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yaptığı görüşme sonrası ise MHP'ye eleştirdi. Fırat görüşme sonrası yaptığı açıklamada şunları söyledi: Adalet ve Kalkınma Partisi'ni ziyaret ettik. Faydalı bir görüşme olduğu kanısındayım. MHP'yi anlamak mümkün değil, herhalde çok zorlarına gidiyor 80 milletvekilleriyle, kendileri kadar milletvekili alınmasını hazmedemiyorlar ama bu süreç uzundur. Hazmedecekleri kanısındayım. Özellikle TBMM'nin yani yasama Meclis'inin bundan sonraki dönemde itibarının yükseltilmesi ve TBMM'nin bir yasa fabrikası halinde çalışmaması konusunda gerekli olan özellikle yasama yürütme arasındaki ilişkinin karşılıklı saygıya dayanan ve bir koordinasyon içerisinde verilmesi gerektiği konusunda fikirlerimi söyledim ve desteklerini istedim.Tabi kendilerinin de yani Adalet ve Kalkınma Partisi'nin de Meclis Başkan adayları bulunmaktadır. Üçüncü turda ümit ediyorum ki Meclis Başkanı'nı seçmiş olur. Ama olmadığı takdirde zaten dördüncü tur mutlak suretle netice alınacaktır.

"MHP'Yİ ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL"

O zaman geniş tabanlı olmuyor. Dar tabanlı oluyor. Bir kere bu MHP'yi anlamak mümkün değil, herhalde çok zorlarına gidiyor 80 milletvekilleriyle, kendileri kadar milletvekili alınmasını hazmedemiyorlar ama bu süreç uzundur. Hazmedecekleri kanısındayım. Şunu bilsinler ki HDP'ye oy verip yüzde 13 ile Meclis'e gönderen halkın oyu, MHP'ye oy veren vatandaşın oyuyla eşittir. Bunun değerini takdirde ne Bahçeli'nin ne MHP'nin haddinedir. Bir kere bu siyasi nezakete aykırı olduğu gibi siyaseten kurallarına da aykırıdır. Herhalde barış sürecinden dolayı rahatsızlar. Normal psikolojik değerlere sahip bir insanın, barıştan yana olmayışınıd üşünebilmek benim için çok zor. Çünkü kan kavga dövüş insanların ölmesini bir insanın arzu etmesini ben düşünmüyorum.

İHSANOĞLU İLE KARŞILAŞTINIZ MI ?

Hayır karşılaşmadım. Genel olarak daha çok Meclis ile ilgili konular ama koalisyon konuşmaları ve diğerleri başka düzlemlerde yapılacak olan görüşmelerdir.

İHSANOĞLU HDP'YE GELMİYOR, İDRİS BEY DE TWEET'LER ATTI

Şimdi ben Ekmeleddin Bey'in bu düşüncede olduğu kanısında değilim. Bu siyaset maalesef insanları arzu etmedikleri davranışların içerisine sürüklüyor. Ekmeleddin Bey benim bildiğim kadarıyla kibar siyasetin kurallarını iyi değerlendiren insan. Ama ne yaparsınız ki partisinin herhalde böyle bir kararı var. Ama ben inanıyorum ki üzgündür kendisi.