Fischer'den büyük destek

Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, Türkiye'nin AB'ye katılmasının son derece önemli olduğunu belirterek, "AB, dinsel bir topluluk değil, bir değerler topluluğudur. Türkiye'nin AB'ye sağlayacağı katkı çok büyük" dedi.

ROMA - Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, Türkiye'nin AB'ye katılmasının son derece önemli olduğunu belirterek, "AB, dinsel bir topluluk değil, bir değerler topluluğudur. Türkiye'nin AB'ye sağlayacağı katkı çok büyük" dedi.
Fischer, İtalyan gazetelerinden Corriere della Sera'da yayımlanan demecinde şunları söyledi: "11 Eylül 2001'den sonra, bizlerin güvenliği açısından Avrupalı bir Türkiye'nin ne denli önemli olduğu net bir şekilde ortaya çıkmıştır. Türkiye müzakerelerin başlamasından itibaren 10-15 yıllık bir sürede AB'ye tam üye olabilir. Halihazırdaki tüm sorunlar çözülebilecek nitelikte."
Alman Der Spiegel dergisi ise, Türkiye'nin AB üyeliği konusunda iktidardaki Sosyal Demokrat Parti (SPD) içinde tartışma başladığını yazdı. Başbakan Gerhard Schröder'in Türkiye'nin üyeliğine verdiği tam desteğin partide kızgınlık yarattığı, özellikle Alman federal parlamentosu ile Avrupa Parlamentosu'ndaki Avrupa uzmanı SPD vekilleri tarafından eleştirildiği aktarıldı. Konuyu SPD yönetim kurulu toplantılarında gündeme getirmek isteyen iktidar vekillerinin, ayrıca bu konuda ekim başında Brüksel'de özel bir toplantı yaparak ortak tutum belirleyecekleri belirtildi.
Anket ortada
Avrupa Parlamentosu'nun SPD'li üyesi Garrelt Duin, "Alelacele bir üyeliğin tehlikeleri henüz konuşulmadı. Partide bu tartışılmalı. Üyelik için tüm sorunlar çözülmüş izlenimi verilmemeli" dedi. ZDF'nin yaptığı ankete göre, Almanların yüzde 45'i Türkiye'nin üyeliğini destekliyor, yüzde 46'sı ise karşı çıkıyor.
İspanya'da yayımlanan El Pais gazetesi ise, 'Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği konusunun AB'yi ikiye böldüğü' yorumunu yaptı. (aa, Der Spiegel)